Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

ΑΕΜ – Δόξα Καινούργιου 2-0: Ανώτεροι οι “κανονιέρηδες” πήραν δίκαια τη νίκη

Στο ντέρμπι του ΔΑΚ Μεσολογγίου η ΑΕΜ νίκησε δίκαια τη Δόξα Καινουργίου με 2-0 και εξακολουθεί να βρίσκεται στο κυνήγι της πρώτης θέσης την οποία κατέχει ο Όμηρος.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος είχαν μια φλύαρη υπεροχή, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάτι το επικίνδυνο στην εστία του Ρόκκου. Στην επανάληψη οι παίχτες του Γ Γιάκου μπήκαν πιο αποφασιστικά και σε μια ανύποπτη φάση στο 58΄ κέρδισαν πέναλτι και αποβολή του Σαλμά. Το εύστοχο πέναλτι του Βασιλογιάννη έκρινε και το ματς, καθώς οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική τους υπεροχή έχασαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ και τελικά στις καθυστερήσεις σημείωσαν ένα δεύτερο τέρμα με τον Πιστιόλη.

Από την άλλη πλευρά η Δόξα φάνηκε κάπως για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο επηρεάστηκε από το γκολ που δέχτηκε και που ουσιαστικά ήταν δώρο της άμυνά της, όπως άλλωστε και το δεύτερο.

Η ροή του αγώνα

22΄ κοντινή κεφαλιά Πιστιόλη ο Ρόκκος  μπλόκαρε τη μπάλα.

23΄ σουτ Νταλαπέρα μέσα από την περιοχή και πλάγια το απέκρουσε σε κόρνερ ο Καραγκούνης.

58 Μετά από λανθασμένη έξοδο του Ρόκκου στη σέντρα του Βασιλογιάννη, ο Πιστιόλης σούταρε και ο Σαλμάς δίκην τερματοφύλακα το απέκρουσε με το χέρι. Ο κεντρικός αμυντικός της Δόξας αποβλήθηκε και ο Βασιλογιάννης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 1-0.

74΄  ο Βασιλογιάννης  εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ρόκκου και σούταρε, αλλά πάνω στην γραμμή ο Νικολογιάννης απομάκρυνε τη μπάλα.

79΄ ασυνεννοησία Ρόκκου Τζωρτζόπουλου ο Πιστιόλης σούταρε με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα κόρνερ.

94΄ σέντρα Τσιούνη ο Πιστιόλης από κοντά με σουτ το 2-0.

ΑΕΜ (Γ. Γιάκος): Καραγκούνης,Κοκώνης,Τζαμαλής(70΄Ντζιμάνης), Αλεξόπουλος(85΄παλιάτσας), Λίτσος, Κοντογιάννης(75΄Τσιούνης), Παπανικολάου, Καλοκαίρης, Πιστιόλης, Καβαλλάρης, Βασιλογιάννης(89΄ Φουνταλής).

Δόξα Καινουργίου (Κ Γιωτόπουλος): Ρόκκος, Κακούρης, Γκουτσέλης, Σαλμάς, Τζωρτζόπουλος, Μπλέτσας(46΄Δάρλας), Ρεπανίδας, Σαμσώνας(91΄Αλτζερίνης), Νταλαπέρας(79΄Κόκκαλης), Μούτσα, Λιάρος(68΄ Νικολογιάννης).