ΑΕΛ Καλλονής – Παναιτωλικός 0-0

sup-kaloni-panai2

Οι Αγρινιώτες κατάφεραν να περάσουν αλώβητοι από τη Λέσβο, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για την ακύρωση του γκολ του Βαλιού στις καθυστερήσεις

«Φτωχό» 45λεπτο

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε πως η Καλλονή είχε μπει πιο δυνατά το ματς αναλαμβάνοντας τα ηνία και την πρωτοβουλία των κινήσεων μετά το πέρας του πρώτου «αναγνωριστικού» 10λέπτου. Ο Παναιτωλικός είχε δώσει χώρο στους γηπεδούχους και περίμενε πίσω από την σέντρα θέλοντας να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Όμως δύσκολα έβρισκε την ευκαιρία να κάνει αισθητή την παρουσία του επιθετικά, με τον Ράφαελ να έχει αρκετή δουλειά.

Οι παίκτες του Ματζουράκη δύσκολα έβρισκαν χώρους στα καρέ των φιλοξενούμενων και προσπαθούσαν κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή και «στημένα», να απειλήσουν. Κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των Λέσβιων ήταν οι Χουάνμα, Λεοζίνιο και Μανούσος αλλά ο πορτιέρο των Αγρινιωτών όπου χρειάστηκε επενέβη σωστά διατηρώντας την εστία του ανέπαφη. Έτσι, το 0-0 έμεινε ως την ανάπαυλα με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία και τις πραγματικά καλές φάσεις να είναι ελάχιστες.

Φινάλε με παράπονα

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το δεύτερο μέρος, με την Καλλονή να ελέγχει τον ρυθμό και τον Παναιτωλικό να έχει παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Ωστόσο, όσο κυλούσαν τα λεπτά παρόλη την κατοχή της μπάλας, οι γηπεδούχοι έβρισκαν όλο και πιο δύσκολα διαδρόμους προς την εστία του Ράφαελ που δεν χρειάστηκε να ανησυχήσει τόσο, όσο στο πρώτο ημίχρονο.

Έτσι, από το 65’ περίπου και μετά ο Παναιτωλικός έδειξε να ισορροπεί το ματς σταδιακά, κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο, ενώ ο Χάβος «γέμισε» το κέντρο του δυσκολεύοντας ιδιαίτερα την κυκλοφορία της Καλλονής. Όμως, επιθετικά οι Αγρινιώτες δεν είχαν να δείξουν κάτι περισσότερο. Το ματς λοιπόν χωρίς πολλές «συγκινήσεις» έφτασε στις καθυστερήσεις όπου ο Βαλιός κατάφερε να σκοράρει με προβολή από κοντά αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η απόφαση του βοηθού, όπως φάνηκε και από το τηλεοπτικό ριπλέι ήταν λανθασμένη, κάτι που προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις των γηπεδούχων τόσο κατά τη διάρκεια όσο και μετά τη λήξη του αγώνα, που έληξε με το 0-0 να μην αλλάζει.

Κορυφαίος του αγώνα

Ο Ράφαελ είχε αρκετή δουλειά, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και αντιδρώντας σωστά σε όλες τις φάσεις κατάφερε να κρατήσει την εστία του ανέπαφη, παίζοντας καθοριστικό ρόλο στο να φύγει ο Παναιτωλικός με τον βαθμό από τη Λέσβο.