Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-0: «Φωτιά» στα play-offs – η βαθμολογία (video)

Ο Παναθηναϊκός κράτησε το +2 από την ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός στο -3 και ο ΠΑΟΚ στο -5 από την κορυφή

Από μία μεγάλη ευκαιρία είχαν ΑΕΚ και Παναθηναϊκός, σε ντέρμπι με ελάχιστες αξιόλογες φάσεις, πολλή δύναμη, εντάσεις και δαιμονιώδη ρυθμό.

Eντονες διαμαρτυρίες του Τριφυλλιού για τη διαιτησία του Νταμπάνοβιτς, ειδικά για αποβολή του Αμραμπατ στο 43′, χαμός στο φινάλε!

Στο μηδέν έμεινε το ντέρμπι στην OPAP Arena. Σε ένα ματς με πάθος και ένταση, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με τους πράσινους να διατηρούνται στην κορυφή, δύο βαθμούς μπροστά από την Ένωση, η οποία είδε τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στον ένα πόντο, με τα play-offs να παίρνουν… φωτιά στη μάχη του τίτλου.

Νωρίτερα, ο Ολυμπιακός δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να επικρατήσει των γηπεδούχων με 3-0 και να ξεκινήσει με το… δεξί τα playoffs και την προσπάθεια για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το «αιώνιο ντέρμπι» της Θεσσαλονίκης είχε πολλά νεύρα, σκληρά μαρκαρίσματα, φαντασμαγορική ατμόσφαιρα, τρία γκολ, χαμένες ευκαιρίες, αποφάσεις μέσω VAR αλλά και έναν μεγάλο νικητή. Τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά αν και στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Πάλμα, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα και έκανε την σπουδαία ανατροπή επικρατώντας με 2-1.