ΑΕΚ – Παναιτωλικός 2-0 – Νίκησε ο καλύτερος

sup-aek-panai31Τέλος στα θετικά αποτελέσματα του Παναιτωλικού έβαλε η ΑΕΚ με τη νίκη της 2-0  στο ΟΑΚΑ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς  και έφτασαν εύκολα στην 7η φετινή της νίκη με την οποία πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Καθοριστικό σημείο για την εξέλιξη του ματς ήταν το χρονικό σημείο όπου η ομάδα του Αγρινίου δέχτηκε το πρώτο της γκολ. Ήταν  στο 44΄, όταν σε κόρνερ του Μάνταλου  ο Γιόχανσον με κεφαλιά νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο (Ουάρντα) και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κυριακίδη.

sup-aek-panai15Ο Γιάννης Μαντζουράκης  έκανε μόνο μια παρέμβαση στην αρχική 11αδα σε σχέση με αυτή που παρέταξε στην Τούμπα. Πέρασε σαν αμυντικό χαφ τον Παπάζογλου, που επανήλθε στην δράση, στην θέση του τραυματία Παπουτσογιαννόπουλου.

Στο α΄ μέρος και μέχρι το γκολ των κιτρινόμαυρων η ΑΕΚ ήταν καλύτερη όμως ο Παναιτωλικός έλεγχε την επιθετικότητα των γηπεδούχων και σε καμία περίπτωση δεν ένιωσε συνεχόμενη πίεση. Οι καλές στιγμές της ΑΕΚ ήταν λίγες ( 15΄Αραβιδης σουτ άου, 19΄Ντιντάκ  πολύ άστοχο σουτ από  πλάγια, και στο 31΄κεφαλια του Αραβίδη λίγο άουτ).

sup-aek-panai18Στο διάστημα αυτό ο Παναιτωλικός παρά την προσπάθεια των παικτών του δεν του βγήκαν οι αντεπιθέσεις που θα ήθελε και είχε μόνο μια καλή στιγμή με τον Πάουλο στο 33΄, το σουτ του οποίου έφαγε πολύ έξω.

Το γκολ του Σουηδού μέσου της ΑΕΚ  (σκόραρε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική) άλλαξε  τις ισορροπίες, αλλά και την ψυχολογία των παικτών λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη με εξαίρεση το σουτ του Μπαρμπόσα  που έφυγε άουτ στο 50΄ το κακό θέαμα και από τις δυο πλευρές συνεχίστηκε.

sup-aek-panai17Ο Ρουσκουσέδα με την είσοδο του στο 58΄ έδωσε μια μεγαλύτερη επιθετικότητα στον Παναιτωλικό  (πήρε την θέση του) αλλά και πάλι οι καλές στιγμές των φιλοξενούμενων ήταν καλές προσωπικές ενέργειες που δεν ολοκληρώνονταν με τελική προσπάθεια.    Η αναγκαστική αλλαγή του Ουάρντα περιόρισε ακόμη περισσότερο  τις επιθετικές επιλογές  του Μαντζουράκη που σκεπτόμενος να κρατήσει το σκορ στο επίπεδο του 1-0 και να ρισκάρει στο φινάλε έβαλε στο ματς τον Κουτρουμάνο.

Στο 74΄ο αγώνας κρίθηκε οριστικά  όταν ένα διπλό λάθος των Κυριακίδη και Κουτρουμάνου, οι οποίοι δεν εδίωξαν μια εύκολη σέντρα του Τζεμπούρ από αριστερά έδωσε την ευκαιρία στον Πλατέλα  να κάνει το 2-0.

sup-aek-panai12Στην συνέχεια η ΑΕΚ κυριάρχησε  στο ματς όμως ο Κυριακίδης κράτησε με την απόδοση του το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Πλήγμα για τον Παναιτωλικό η αποβολή του Πάουλο στο 87΄ που χάνει το ματς με τον Εργοτέλη στο κύπελλο την προσεχή Πέμπτη.

Αναλυτικά το φιλμ του αγώνα.

11′: Ο Μπαρμπόσα γύρισε από τα δεξιά στον Γιόχανσον, σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, πάνω από την εστία του Κυριακίδης.

15′: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γιόχανσον από τα δεξιά βγάζει συρτή πάσα στην καρδιά της άμυνας του Παναιτωλικού, Αραβίδης στοπάρει, σουτ από εξαιρετική θέση, άουτ!

sup-aek-panai3319′: Ο Μάνταλος άνοιξε στα αριστερά για τον Ντίντακ, διαγώνιο σουτ, άουτ.

24′: Κόρνερ για την ΑΕΚ από τα δεξιά. Εκτελεί ο Μπουονανότε, μαζεύει εύκολα ο Κυριακίδης

31′: Γέμισμα από τα δεξιά του Μπουονανότε, κεφαλιά Αραβίδη στο δεύτερο δοκάρι, δεν θα βρει καλά την μπάλα, άουτ.

33′: Σουτ Πάουλο, άουτ… Πρώτη τελική για τον Παναιτωλικό.

44′:ΓΚΟΛ 1-0  Κόρνερ για την ΑΕΚ με τον Μάνταλο από τα αριστερά. Διαγώνια κεφαλιά του Γιόχανσον από το ύψος του πρώτου δοκαριού και… μέσα! Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ σε καθοριστικό σημείο…

Β΄ Ημίχρονο

50′: Σουτ Μπαρμπόσα από τα δεξιά άουτ.

61′: Κόρνερ από τα δεξιά για την ΑΕΚ με το Μάνταλο, δεν έχει τύχη…

63′: Σουτ Ουαρντά, άστοχο…

70′: Σέντρα-σουτ Ρουσκουγιέδα περνά ανεκμετάλλευτη και άουτ…

74΄ ΓΚΟΛ 2-0 Σέντρα Τζιμπούρ από τα αριστερά και ο Πλατέλλας με προβολή στη μικρή περιοχή ανάμεσα στους αμυντικούς του Παναιτωλικού στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και ουσιαστικά “καθαρίζει” το ματς. Φωνάζει ο Ματζουράκης για χέρι στο κοντρόλ του Τζιμπούρ πριν από τη σέντρα

76′: Συρτό αδύναμο σουτ Κέβιν, κανένα πρόβλημα για Μπαρόχα.

76′: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ένα – δύο Μάνταλου – Τζιμπούρ, ο τελευταίος πατά στον πρώτο με τακουνάκι, σουτ από θέση τετ α τετ στα δεξιά της περιοχής διώχνει σε κόρνερ ο Κυριακίδης, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο στην εξέλιξη της φάσης.

87′: Κόκκινη στον Πάουλο (δεύτερη κίτρινη για κλωτσιά στον Λαμπρόπουλο). Με δέκα θα μείνει ο Παναιτωλικός

89′: Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Φάουλ του Μάνταλου από τα αριστερά του ημικύκλιου, κεφαλιά από τον Τζιμπούρ, σώζει ο Κυριακίδης σε κόρνερ

90′: Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Εκτελείται το κόρνερ με τον Μάνταλο, η μπάλα βγαίνει εκτός περιοχής, σουτ Πλατέλλα, χτυπά στον Γιόχανσον, νέα εντυπωσιακή απόκρουση από τον Κυριακίδη.

90’+2: Πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Μάκος ανατρέπει τον Τζιμπούρ.

sup-aek-panai3790’+3: Εκτελεί το πέναλτι ο Μάνταλος, πέφτει στη αριστερή γωνιά του ο Κυριακίδης και κρατά το 2-0.

Μέτρια η διαιτησία του Γιάχου που σε ένα ακόμη ματς δεν έφερα γούρι στον Παναιτωλικό.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

AEK (Γκουστάβο Πογιέτ): Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο (85’ Λαμπρόπουλος), Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπαρμπόσα, Μπουονανότε (60’ Πλατέλλας), Μάνταλος, Αραβίδης (69’ Τζιμπούρ).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας (80’ Ζαρκάδας), Κούσας, Μάκος, Κέβιν, Παπάζογλου, Πάουλο, Ουαρντά (78’ Κουτρουμάνος), Βιγιαφάνες, Κάπελ (58’ Ρουσκουγιέδα), Μαρκόβσκι.