ΑΕΚ … 2016! 0-0 με Παναιτωλικό

sup-aek-panai

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το 2017 όπως τελείωσε το 2016, μένοντας αυτή τη φορά στην ισοπαλία (0-0) κόντρα στον Παναιτωλικό, για την πρώτη εξ αναβολής αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Μπορεί η Ένωση να τελείωσε το παιχνίδι με 19 τελικές αλλά καμία από αυτές δεν κατέληξε στα δίχτυα του συγκλονιστικού Κυριακίδη, ο οποίος πραγματοποίησε έξι σπουδαίες επεμβάσεις, με αποτέλεσμα να πάρει δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία μετά από αυτή με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο τελευταίο ματς του 2016.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Ζοσέ Μοράις επέλεξε ένα σύστημα 4-3-3 με τον Μπάρκα κάτω απ’ τα δοκάρια, τους Κολοβέτσιο, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γκάλο στην άμυνα, στο κέντρο οι Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, δεξί εξτρέμ ο Μάνταλος, αριστερό ο Πατίτο και στην κορυφή ο Πέκχαρτ.

Απ’ την άλλη, ο Γιάννης Μαντζουράκης παρέταξε την ομάδα του με ένα σύστημα 4-2-3-1 τοποθετώντας τον Κυριακίδη κάτω απ’ τα γκολπόστ, τους Κούσα, Χαντάκια, Ρότσα και Μύγα στην άμυνα, αμυντικά χαφ οι Κουτρομάνος, Μάρκος Πάουλο, δεξιά ο Κλέσιο, αριστερά ο Μουνιός, αιχμή του δόρατος ο Μαρκόφσκι και πίσω του, σε ρόλο δημιουργικού χαφ, ο Ρόσα.

Ανώτερη αλλά άστοχη

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ πήρε από το πρώτο λεπτό την κατοχή και προσπάθησε να βρει χώρους για να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις στην εστία του Κυριακίδη. Ωστόσο, ο Παναιτωλικός είχε «οχυρωθεί» σωστά στα μετόπισθέν του με αποτέλεσμα να μη δεχτεί κλασσική ευκαιρία από την Ένωση στο πρώτο 45λεπτο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τη διάθεση να παίξουν επιθετικό ποδόσφαιρο και στο τέταρτο μόλις λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά. Ο Αστρίτ Αϊντάρεβιτς που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα επεχείρησε το σουτ από τα όρια της περιοχής, απ’ τα αριστερά, αλλά ο Κυριακίδης απέκρουσε με τις γροθιές του.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Η ΑΕΚ ναι μεν είχε την κατοχή αλλά αυτή ήταν ανούσια καθώς δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Παναιτωλικού. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να προσπαθήσει να απειλήσει κυρίως με σουτ είτε από τον Μάνταλο είτε από τον Πατίτο που ήταν αρκετά δραστήριος από την αριστερή πτέρυγα.

Στο 25ο λεπτό ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Κυριακίδης πραγματοποίησε λανθασμένη έξοδο, ο Πέκχαρτ προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί αλλά το πλασέ του από το δεύτερο δοκάρι κόντραρε στα σώματα των αμυντικών του Παναιτωλικού και απομακρύνθηκε.

Η Ένωση στο πρώτο 45λεπτο είχε συνολικά δέκα τελικές προσπάθειες αλλά ποτέ δεν μπόρεσε να πιέσει ασφυκτικά τον Παναιτωλικό και σε αυτό συνέβαλε και ο αμυντικός προσανατολισμός της ομάδας του Γιάννη Μαντζουράκη.

Χαρακτηριστικό μάλιστα είναι πως οι Αγρινιώτες δεν είχαν τελική μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στην αναμέτρηση και αυτό έδειξε ξεκάθαρα τις προθέσεις τους στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Εν τέλει, το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος των πρώτων 45 λεπτών και οι δύο ομάδες πήγαν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Ο Άγιος Δημήτριος!

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό παρέμεινε αναλλοίωτο. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή, είχε τη θέληση αλλά δεν είχε τις λύσεις για να μπορέσει να βρει γρήγορα το δρόμο προς τα δίχτυα και να φύγει το άγχος από τα πόδια των παικτών του Μοράις.

Ο Παναιτωλικός είχε σαφή προσανατολισμό, προτεραιότητά του ήταν να κρατήσει το μηδέν με τους παίκτες του Μαντζουράκη να αμύνονται μαζί σε όλο το ημίχρονο με διπλή και τριπλή μερικές φορές γραμμή άμυνας.

Στο 67ο λεπτό ο νεοεισελθών Μπακασέτας σέντραρε από τα δεξιά, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ.

Ο Κλέσιο βγήκε τετ α τετ στην κόντρα επίθεση αλλά δεν σημάδεψε σωστά και έστειλε την μπάλα άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα η Ένωση αύξανε την πίεσή της θέλοντας να πετύχει το γκολ που θα έκρινε εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την αναμέτρηση. Στο 79ο λεπτό ο Γιόχανσον προσπάθησε να απειλήσει αλλά το σουτ του από τα δεξιά εξουδετερώθηκε από τον Κυριακίδη.

Στο 88ο λεπτό ο Σιμόες προσπάθησε να σκοράρει με σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Κυριακίδης φώναξε και πάλι «παρών» ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Κλέσιο βγήκε τετ α τετ από τα αριστερά αλλά αυτή τη φορά ο Μπάρκας πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση και κράτησε το μηδέν.

Στο 92ο λεπτό ο Κυριακίδης πραγματοποίησε άλλη μία σπουδαία επέμβαση, σε κεφαλιά του Λαμπρόπουλου στο δεύτερο δοκάρι και κράτησε μέχρι τέλους το μηδέν για την ομάδα του, με τον Παναιτωλικό να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό και την ΑΕΚ να φέρνει δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία στην έδρα της.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ζ. Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (85′ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Ροντρίγκες (66′ Μπακασέτας), Πέκχαρτ (78′ Βάργκας)

Παναιτωλικός (Γ. Μαντζουράκης):  Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Λουίς Ρότσα, Κουτρομάνος (93′ Μαλής), Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο, Φάρλεϊ (87′ Βασιλούδης), Μουνιός, Μαρκόφσκι (82′ Παπουτσογιαννόπουλος)