A2: Πέρασε από το Αγρίνιο ο Χαρίλαος Τρικούπης

Ο Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου ήταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι με τον ΑΟ επικρατώντας στο Αγρίνιο με 74-84.Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν σε μεγάλο βαθμό στην επίθεση τους. Έκαναν ενα εκρηκτικό ξεκίνημα προηγούμενοι με 14-28 στην πρώτη περίοδο και 39-51 στο ημίχρονο.

Ο Α.Ο.Αγρινίου δεν εγκατέλειψε ουτε στιγμη το παιχνίδι. Πάλεψε ειδικά στην άμυνα και κατάφερε να γυρίσει το ματς με το σκορ στο 62-68 στο τριακοστό λεπτό.Στην τελευταία περίοδος για μεγάλο διάστημα η διαφορά κυμαινόταν απο 4-7 πόντους. Χαμένα εύκολα καλάθια απο την ομάδα του Αγρινίου, η κλάση του Βασιλόπουλου και τα τρίποντα του Λεγκίκα έγειραν οριστικά την πλάστιγγα στην ομάδα του Μεσολογγίου για το τελικό 74-84. Απο τους νικητές ο Βασιλόπουλος ειχε 17 πόντους ενώ ο Λεγκίκας 12 με 4 τρίποντα και απο 11 οι Χείλαρης και Αλιχοντζιτς.

Απο τον ΑΟ ο Φάρσκι ειχε 21 με τον Γκάτζιο να εχει 13 και ο Μπαλός να προσθέτει 11.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Γεράνιος-Μαρινάκης (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 14-28, 39-51, 62-68, 74-84

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Κεραμάρης 2, Νικολαΐδης 7, Βακουφτσής 7 (1), Φάρσκι 21 (2), Τσούκας 5 (1), Μήτσου 8 (2), Κυριλής, Μπάλος 11, Γκάτζιος 13.

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 11 (3), Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 3, Παπαδιονυσίου 9, Αγγέλου 9 (2), Στάθης 8, Λιάπης 4, Λεγκίκας 12 (4), Αλίχοντζιτς 11, Βασιλόπουλος 17 (5).