Α.Ο. Αγρινίου- Μεσσήνη 48-44

spo-aoa-galatsi8Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι με τις δυο ομάδες να έχουν πάρει διαζύγιο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Α.Ο. Αγρινίου επικράτησε της ομάδας της Μεσσήνης με 48-44 και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στον στόχο της παραμονής στην κατηγορία. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα προηγήθηκαν με 8-4 με καλάθια των Μπαρούχα και Λαμπρόπουλου αλλά με τον Ιμπέζα η Μεσσήνη απάντησε και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με ένα πόντο διαφορά 13-14. Ο Α.Ο. στο δεύτερο δεκάλεπτο γύρισε την άμυνα του σε ζώνη κάτι που αποσυντόνισε πλήρως την ομάδα της Μεσσήνης και χωρίς να θέλξει με την απόδοση του στην επίθεση προηγήθηκε στο ημίχρονο με 25-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μεσσήνη αντέδρασε και με καλάθια των Τσιμπούρη και Καράμπαγια πήσίασε με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών στους τρείς 33-30. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ακριβώς όπως τα υπόλοιπα. Αστοχία σε απίστευτο βαθμό και νευρικότητα στις κινήσεις των παικτών. Ο Μήτσου από πλευράς γηπεδούχων δίνει λύσεις με δυο καθοριστικά καλάθια παρόλα αυτά η Μεσσήνη με καλάθι του Ιμπέζα μειώνει σε 43-41 ένα λεπτό πριν το τέλος. Από μηχανής θεός ο Τεπετίδης παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ μετά από ενέργεια του Λαμπρόπουλου και κάνει το 45-41. Ο Καράμπαγιας αστοχεί σε δυο από τις τρείς βολές που κέρδισε στην προσπάθεια του για τρίποντο και με δυο βολές του Λαμπρόπουλου και ένα καλάθι του Μπακογιάννη γράφτηκε το τελικό 48-44. Πρώτοι σκόρερ των ομάδων οι δυο πρώτοι του πρωταθλήματος γενικά. Από τον Α.Ο.Α ο Λαμπρόπουλος με 21 πόντους ενώ από την Μεσσήνη ο Μπακογιάννης με 13.

Δεκάλεπτα: Α:13-14 Β:12-4 Γ:8-12 Δ:15-14

Α.Ο.ΑΓΡΙΝΙΟΥ(Διαμαντάκος): Γράψας, Ναούμης, Σαπλαούρας, Λαμπρόπουλος 21, Τεπετίδης 6, Μπαρούχας 8, Τερσενίδης 5, Κόκκιος, Μήτσου 5, Τρυφωνόπουλος 1, Σαμουρέλης 2

ΜΕΣΣΗΝΗ(Ψυχογιός): Σπυρόπουλος, Πολυζωγόπουλος, Τσιμπούρας 7(1), Μπακογιάννης 13, Στωϊκίδης, Καράμπαγιας, Δημητρακόπουλος, Πασχάλης, Καλογερόπουλος, Ντουφεξής, Ξιάρχος 12,Κρασόπουλος 5

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής του Α.Ο.Α Γιάννης Διαμαντάκος δήλωσε αποκλειστικά στο www.basket247.gr: Ήμασταν πάρα πολύ κακοί και αυτό είναι συνέπεια του γεγονότος ότι υποτιμήσαμε την αντίπαλη ομάδα χωρίς κανένα λόγο και δεν είχαμε καθόλου αυτοσυγκέντρωση. Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν παίζουν μπάσκετ οι βαθμολογικές θέσεις. Είχαμε μια πολύ δύσκολη εβδομάδα και σε συνδυασμό με τα παραπάνω ήρθε αυτή η εμφάνιση. Κοιτάμε την συνέχεια αλλά με πολύ περισυλλογή.