A ΕΣΚΑΒΔΕ: Παναιτωλικός – ΠΑΣ Ναυπάκτου 73-70

Νικηφόρα ξεκίνησε ο Παναιτωλικός το πρωτάθλημα της Α ΕΣΚΑΒΔΕ καθώς νίκησε τον ΠΑΣ Ναυπάκτου με 73-70.Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αγρινίου ήταν πολύ καλή.

Έκλεψε μπάλες και κατάφερε να προηγηθεί με 39-34 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με διαφορά διψήφια για να κλείσει στο τριακοστό λεπτό το σκορ στο 53-46.Οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου πέρασε μπροστά με 69-70. Ο Γιάννης Σταμούλης με drive κέρδισε το φάουλ (ένα φάουλ που έφερε την έντονη αντίδραση των παικτών και του προπονητή του ΠΑΣ καθώς ισχυρίζονται οτι και δεν υπάρχει φάουλ αλλά και οτι σφυρίχτηκε καθυστερήμενα).Ο Σταμούλης ευστοχεί σε 2 βολές για το 71-70.

Ο Βαρελάς χάνει την μπάλα και ο Παναιτωλικός με καλαθι του Πάρδου διαμορφώνει το 73-70 που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα μιας και ο Σταμάτης δεν ευστόχησε στο τελος σε σουτ τριών πόντων.Απο τους νικητές ο Γιάννης Σταμούλης ειχε 16 πόντους και ο Χρήστος Σταμούλης 15 και ο Πάρδος 13.Αποκάλυψη ο Μίχος για τον ΠΑΣ που αγωνίζεται στο Παιδικό με 14 πόντους ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Αλεξανδρής με 18 πόντους και ο Ζησιμόπουλος 16.

Δεκάλεπτα:Α:22-17 Β:17-17 Γ:14-12 Δ:20-24

Παναιτωλικός(Σταμούλης): Αραχωβίτης 3(1), Πάρδος 13, Κουτρουμάνος 5(1), Σταμούλης Γιάννης 16(1), Μαυρομάτης 3(1), Σταμούλης Χρήστος 15(1), Τασούλης Χ. 2, Καλλιακμάνης 9, Τσάσσης 7

ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος): Βαφειάδης 11(1), Αλεξανδρής 18 (4), Μίχος 14, Ζαμπάρας 3(1), Σταμάτης 5, Ζησιμόπουλος 16(2), Σταθάτος Π. 2, Βαρελάς, Αναγνωστόπουλος, Κατίκας 1, Ασβεστάς.