Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ: Νίκη στην παράταση για τη ΓΕΑ

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο ΔΑΚ Αγρινίου στην πρεμιέρα της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ με την Γ.Ε.Αγρινίου να επικρατεί στην παράταση του τυπικά γηπεδούχου ΑΛΦΑ με 68-74.

Ο ΑΛΦΑ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 9-2.Η ΓΕΑ αντέδρασε αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-13.Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι πήραν μια διαφορά έξι πόντων αλλά η ΑΛΦΑ την ροκάνισε και με τρίποντο του Τάγκα μείωσε στο ημίχρονο 30-31.

Στην επανάληψη η ΓΕΑ διατηρούσε ένα προβάδισμα στην αναμέτρηση που έφτασε τους οκτώ πόντους περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος.Εκεί οι παίκτες του Χρήστου Σταυρόπουλου έκαναν την αντεπίθεση τους με πιεστική άμυνα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ρέντζιο σε 62-62 και να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί η ΓΕΑ προηγήθηκε με τρίποντο του Παρθένη και ένα δίποντο του Σταμουλάκη 64-67.Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στις δυο επόμενες επιθέσεις των παικτών του Θόδωρου Σταυροθανάση όταν με 2 τρίποντα από Δάρλα και Κώστα Σαπλαούρα το σκορ έγινε 64-73.Τελικό αποτέλεσμα 68-74.

Απο την ΓΕΑ ο Σταμουλάκης είχε 21 πόντους με τον Παρθένη να έχει 15 και τον Δάρλα 14 ενώ ο Βασιλείου πρόσθεσε 13. Σπουδαία δουλειά στο 4ο δεκάλεπτο απο τον νεαρό Πολύζο στην άμυνα και τους Φίλιππο και Κώστα Σαπλαούρα και Καρακουλάκη. Από την ΑΛΦΑ ο Τασόπουλος κορυφαίος με 18 πόντους και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τάγκας με 12 και ο Σαράκης επίσης με 12. Σημαντικά καλάθια προς το τέλος του ματς από τους Τσάσση και Ρηγογιάννης.

Διαιτητές: Ασημακάκη- Διαμαντής

Δεκάλεπτα:Α:15-13 Β:15-18 Γ:09-14 Δ:23-17 Π:6-12

ΑΛΦΑ(Σταυρόπουλος): Παπαχρήστος Δ. 2, Χαιδής, Στραβοδήμος, Ρέντζιος 3, Σαράκης 12(1), Τασιούλης, Τσάσσης 9, Παπαχρήστος Δη. 4, Σωτηρόπουλος, Ρηγογιάννης 8, Τασόπουλος 18(1), Τάγκας 12(2)

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταυροθανάσης): Σαπλαούρας Κ.5(1), Πολύζος 2, Αβράμπος, Σταμουλάκης 21(3), Καραμπέρης, Καρακουλάκης, Παρθένης 15(1), Λιάρος, Σαπλαούρας Φ. 4, Δάρλας 14(3), Τσαμαδιάς, Βασιλείου 13