Α' ΕΠΣΑ: Η γκολάρα που έδωσε τη νίκη στον Αμβρακικό Λουτρού απέναντι στην ΑΕΜ (video)

Παίζοντας ανοιχτό ποδόσφαιρο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι φίλαθλοι απόλαυσαν ένα εκπληκτικό παιχνίδι χθες στο Λουτρό στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ μεταξύ του Αμβρακικού Λουτρού και της ΑΕ Μεσολογγίου. Δοκάρια, σκληρές αναμετρήσεις, κόκκινη κάρτα και 3 γκολ πρόσφεραν πλούσιο θέαμα. Ο Αμβρακικός προηγήθηκε στο 51’ με γκολ του Μπρέσιακα για να απαντήσει αμέσως στο 53’ η ΑΕΜ με τον Κράνη. Ο Αμβρακικός 2 λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας με ένα εκπληκτικό γκολ του Δημήτρη Γουρούνα πήρε τους 3 πολύτιμους βαθμούς.

Οι φάσεις του αγώνα5′ Σουτ από καλή θέση του Κοντοπάνου αποκρούει σε κόρνερ ο Ζέρβας
16′ Στη μικρή περιοχή ο Βασιλάρης σουτάρει δυνατά, εκπληκτική απόκρουση σε κόρνερ ο Στασινός.
44′ Μπαίνει μόνος στην περιοχή ο Παγώνης σουτάρει μπλοκάρει ο Ζέρβας.
51′ Σουτ ο Παγώνης από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στη δεξιά συμβολή των δοκών, στην επαναφορά αποδέκτης ο Μπρέσιακας με δυνατό σουτ νικάει το Ζέρβα, γκολ, 1-0.
53’ Κάθετη πάσα του Μιχαλόπουλου, φεύγει στη πλάτη της άμυνας ο Κράνης γκολ 1-1.
54′ Σουτ από το ύψος τη περιοχής ο Αυγέρης, η μπάλα και πάλι στο δεξί Γ των δοκών της ΑΕΜ.
67’ Ο Πασπαλιάρης τραβάει από τη φανέλα τον Παγώνη στο ύψος της περιοχής και αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
70′ Ο Κοντοπάνος βγαίνει μόνος τετ α τετ με το Ζέρβα σουτάρει, ψηλά άουτ.
71′ Γέμισμα στην περιοχή, αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι ο Κοντοπανος δε καταφέρνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα
73′ Πλάγια πάσα από δεξιά όπως επιτίθεται η ΑΕΜ, αποδέκτης ο Βασιλάρης σουτ μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Στασινός.
82’ Εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στον Ζαχαράκη δυνατό σουτ, κόντρα στα σώματα των αμυντικών, νέο κόρνερ.
88′ Εκτέλεση φάουλ από δεξιά της μεγάλης περιοχής ο Καβαλιέρης διώχνουν προσωρινά οι αμυντικοί, η μπάλα στον Γουρούνα έξω από τη μεγάλη περιοχή, κοντρολάρει και με εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
Διαιτητές: Γκιάφης Δημήτριος – Καλαμπόκης Κωνσταντίνος – Λιαλιάμπης ΣωτήριοςΣυνθέσεις:
Αμβρακικός Λουτρού (Λάκης Παπαχρήστος): Στασινός, Καβαλιέρης, Γουρούνας (87′ Σαλμάς), Φονιάς, Τσιλιπάνος, Αλπέντζος (70′ Νίκας), Παγώνης, Zolaj, Κοντοπάνος, Μπρέσιακας (80′ Καρακώστας), Αυγέρης.

ΑΕ Μεσολογγίου (Χρήστος Ζαρκαβέλης): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Κοντομήτσος, Τραγουλιάς, Πασπαλιάρης, Δενδρινός, Μιχαλόπουλος, Ζαχαράκης, Κράνης (69′ Κάκκος), Σακελαρόπουλος (50′ Ζέρβας), Βασιλάρης.