Α' ΕΠΣΑ: Η γκολάρα που έδωσε τη νίκη στον Αμβρακικό Λουτρού απέναντι στην ΑΕΜ (video)

spo-panambrakikos-aemΠαίζοντας ανοιχτό ποδόσφαιρο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι φίλαθλοι απόλαυσαν ένα εκπληκτικό παιχνίδι χθες στο Λουτρό στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ μεταξύ του Αμβρακικού Λουτρού και της ΑΕ Μεσολογγίου. Δοκάρια, σκληρές αναμετρήσεις, κόκκινη κάρτα και 3 γκολ πρόσφεραν πλούσιο θέαμα. Ο Αμβρακικός προηγήθηκε στο 51’ με γκολ του Μπρέσιακα για να απαντήσει αμέσως στο 53’ η ΑΕΜ με τον Κράνη. Ο Αμβρακικός 2 λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας με ένα εκπληκτικό γκολ του Δημήτρη Γουρούνα πήρε τους 3 πολύτιμους βαθμούς.

Οι φάσεις του αγώνα5′ Σουτ από καλή θέση του Κοντοπάνου αποκρούει σε κόρνερ ο Ζέρβας
16′ Στη μικρή περιοχή ο Βασιλάρης σουτάρει δυνατά, εκπληκτική απόκρουση σε κόρνερ ο Στασινός.
44′ Μπαίνει μόνος στην περιοχή ο Παγώνης σουτάρει μπλοκάρει ο Ζέρβας.
51′ Σουτ ο Παγώνης από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στη δεξιά συμβολή των δοκών, στην επαναφορά αποδέκτης ο Μπρέσιακας με δυνατό σουτ νικάει το Ζέρβα, γκολ, 1-0.
53’ Κάθετη πάσα του Μιχαλόπουλου, φεύγει στη πλάτη της άμυνας ο Κράνης γκολ 1-1.
54′ Σουτ από το ύψος τη περιοχής ο Αυγέρης, η μπάλα και πάλι στο δεξί Γ των δοκών της ΑΕΜ.
67’ Ο Πασπαλιάρης τραβάει από τη φανέλα τον Παγώνη στο ύψος της περιοχής και αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
70′ Ο Κοντοπάνος βγαίνει μόνος τετ α τετ με το Ζέρβα σουτάρει, ψηλά άουτ.
71′ Γέμισμα στην περιοχή, αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι ο Κοντοπανος δε καταφέρνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα
73′ Πλάγια πάσα από δεξιά όπως επιτίθεται η ΑΕΜ, αποδέκτης ο Βασιλάρης σουτ μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Στασινός.
82’ Εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στον Ζαχαράκη δυνατό σουτ, κόντρα στα σώματα των αμυντικών, νέο κόρνερ.
88′ Εκτέλεση φάουλ από δεξιά της μεγάλης περιοχής ο Καβαλιέρης διώχνουν προσωρινά οι αμυντικοί, η μπάλα στον Γουρούνα έξω από τη μεγάλη περιοχή, κοντρολάρει και με εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
Διαιτητές: Γκιάφης Δημήτριος – Καλαμπόκης Κωνσταντίνος – Λιαλιάμπης ΣωτήριοςΣυνθέσεις:
Αμβρακικός Λουτρού (Λάκης Παπαχρήστος): Στασινός, Καβαλιέρης, Γουρούνας (87′ Σαλμάς), Φονιάς, Τσιλιπάνος, Αλπέντζος (70′ Νίκας), Παγώνης, Zolaj, Κοντοπάνος, Μπρέσιακας (80′ Καρακώστας), Αυγέρης.

ΑΕ Μεσολογγίου (Χρήστος Ζαρκαβέλης): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Κοντομήτσος, Τραγουλιάς, Πασπαλιάρης, Δενδρινός, Μιχαλόπουλος, Ζαχαράκης, Κράνης (69′ Κάκκος), Σακελαρόπουλος (50′ Ζέρβας), Βασιλάρης.