Ά ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: Το ντέρμπι στο Μεσολόγγι «βάφτηκε» μπλε

Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι στο Μεσολόγγι ήταν η ΑΕΜ που επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Μεσολογγίου, για την 7η Αγωνιστική της Ά ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας, το Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021, στο Δ.Α.Κ. Μεσολογγίου.

Ο αγώνας διεξήχθη παρουσία πολλών φίλων του ποδοσφαίρου, σε μια ηλιόλουστη ημέρα, αλλά σε κακό αγωνιστικό χώρο.

Πριν την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της Μαρίας Μπάθας, που υπηρέτησε ως νοσηλεύτρια πολλά χρόνια το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο και που πρόωρα έφυγε από κοντά μας.

Οι δύο ομάδες στο Α’ ημίχρονο κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο συντηρητικά, παίζοντας τα πρώτα 25 λεπτά αναγνωριστικό ποδόσφαιρο και δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις ευκαιριών. Η Α.Ε. Μεσολογγίου προσπάθησε το τελευταίο τέταρτο να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία, χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα απειλητική προς την εστία του Μάντη.

Από την άλλη πλευρά , οι παίκτες του Αστέρα προσπάθησαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο, ήταν συμπαγείς στο κέντρο του γηπέδου αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου, οι παίκτες της ΑΕΜ μπήκαν πιο αποφασιστικοί στον αγώνα, πίεσαν τον Αστέρα και κατάφεραν μέσα σε πέντε λεπτά να πετύχουν δύο γκολ και να σφραγίσουν τη νίκη τους. Οι παίκτες του Αστέρα προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι κυνηγώντας ένα γκολ που δεν ήρθε όμως ποτέ.

Αψεγάδιαστη η διαιτησία των κ.κ. Καζανά, Μπάξα και Ξύστρα.

Α.Ε. Μεσολογγίου (Ασπρογέρακας) Δουλιώτης, Τραγουλιάς, Παπαευθυμίου, Παλιάτσας Α., Μπαλαμπάνης, Κάκκος, Μιχαλόπουλος Α (84΄Φλωρόπουλος), Χαλαζιάς, Ρουπάκης (60′ Κοσμάς), Πλαστήρας (82′ Μιχαλόπουλος Ι.), Παλιάτσας Ι.

Στον πάγκο ήταν οι : Κοκώρης, Χαραλάμπους και Ρούσσος

Αστέρας Μεσολογγίου: ( Ντζιβανάκης) Μάντης, Γερατσιάν, Μπαρμπαρούσης (73 Τάσσος), Παναγιωτόπουλος, Αγγελάκης, Παλιάτσας (55′ Ντίμο), Μαυραγάνης, Μπελλάλης (73′ Μανέτας), Ρισβάς (67′ Γαβρίνας), Γιαβρούτας, Κουμπαρούλης (55′ Σιαμήτρος Β)