8 παίκτες «βαρόμετρο» για τα ντέρμπι

pan-panai-ergotelis52Τα… εν δυνάμει «πρώτα βιολιά» στα ματς Καλλονή -Ολυμπιακός Β. και Ηρακλής – Παναιτωλικός.

ΧΟΥΑΝΤΕΡΣΟΝ
(ΗΡΑΚΛΗΣ)
Eίναι ίσως ο καλύτερος παίκτης του «Γηραιού», σε όλη τη διάρκεια της σεζόν. Ο Βραζιλιάνος πορτιέρο έχει αποδειχθεί «λίρα εκατό» και αποτελεί εγγύηση. Είναι βέβαιο πως την ερχόμενη Κυριακή, η απόδοσή του θα κρίνει πολλά. Αν κρατήσει το «μηδέν» κόντρα στον Παναιτωλικό, θα είναι πιο εύκολο για τον Ηρακλή να ελπίζει πως με ένα γκολ (έστω και απόντος του Κιρόφσκι), θα… πετάξει για τη Σούπερ Λιγκ. Η παρουσία του θα είναι καταλυτική.

ΚΕΝΤΑΛ ΟΥΚΑΡ
(ΗΡΑΚΛΗΣ)
Από τις καλύτερες χειμερινές προσθήκες της κατηγορίας. Αν και ξεκίνησε νωθρά, ο Γάλλος έχει βρει τα πατήματά του και κάνει… κουμάντο στη μεσαία γραμμή. Την Κυριακή, οι περισσότερες επιθέσεις του Ηρακλή (αν όχι όλες…) θα περνούν από τα πόδια του. Αν βρεθεί σε καλή ημέρα και ο «Γηραιός» κερδίσει τη «μάχη» του κέντρου, τότε αυτόματα η ομάδα του θα αποκτήσει το προβάδισμα για το πολυπόθητο «τρίποντο».

ΑΝΡΙ ΚΑΜΑΡΑ
(ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ)
Την κατάλληλη στιγμή φορμαρίστηκε ο Σενεγαλέζος. Στην περίοδο αποχής του Μπόγιοβιτς (με τραυματισμό), ο Καμαρά δείχνει απολύτως ικανός να τον αντικαταστήσει επάξια στη κορυφή της επίθεσης. Ελαμψε κόντρα στον Εργοτέλη, σκόραρε απέναντι σε Ηρακλή Ψαχνών και Πιερικό και είναι ξεκάθαρο πως ο 35χρονος έχει πάρει τα πάνω του. Ολοι στον Παναιτωλικό περιμένουν πολλά από αυτόν στο Καυτανζόγλειο.

ΜΙΡΝΕΣ ΣΙΣΙΤΣ
Ξέρει μπάλα όσο λίγοι στην κατηγορία. Αρχισε να βρίσκει ρυθμό από τον Απρίλιο και στο καθοριστικό ντέρμπι θέλει να πιστοποιήσει την ανοδική του πορεία. Σε αυτό το δίμηνο έχει σκοράρει στα τέσσερα από τα επτά ματς που αγωνίστηκε και «ανέβηκε» ψυχολογικά. Την Κυριακή θα έχει ρόλο «μαέστρου» και αν καταφέρει να οδηγήσει τον Παναιτωλικό στη νίκη, θα τον οδηγήσει (υπό προϋποθέσεις) και στην επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία…

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ
(ΚΑΛΛΟΝΗ)
Ο «Mr. Goal» της Καλλονής, καλείται να συνεχίσει το… φονικό του έργο. Ο 26χρονος έλειψε λόγω τιμωρίας από τα τελευταία δύο ματς, πήρε ανάσες και τώρα θα είναι… φρεσκότατος στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Βόλου. Με συμμετοχή στα 16 από τα 46 τέρματα της ομάδας του, θα αποτελεί τη βασική επιθετική αιχμή στο παιχνίδι-σταθμός στην ιστορία του συλλόγου. Με νίκη, η άνοδος δεν χάνεται με τίποτα!

ΜΑΚΟΥΜΠΑ ΚΑΝΤΖΙ
(ΚΑΛΛΟΝΗ)
Πρόκειται αναμφίβολα για τον πιο φορμαρισμένο επιθετικό της κατηγορίας. Εχει σημειώσει τέσσερα γκολ στα τελευταία τρία ματς που έχει παίξει και σε σύνολο μόλις 227 αγωνιστικών λεπτών. Δηλαδή, ένα γκολ κάθε 57 λεπτά! Η αποτελεσματικότητά του είναι εντυπωσιακή κι αν ο 27χρονος δώσει μία ακόμη παράσταση υψηλού επιπέδου την Κυριακή, στην Καλλονή δεν θα έχουν παρά να σχεδιάζουν την επόμενη σεζόν στη Σούπερ Λίγκα.

ΠΑΤΡΙΚ ΟΓΚΟΥΝΣΟΤΟ
(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ)
Είναι ο «εκτός έδρας» άνθρωπος του Ολυμπιακού Βόλου. Τα τρία γκολ που έχει σημειώσει μακριά από το Πανθεσσαλικό, έχουν αποδειχθεί  «χρυσάφι» και έχουν χαρίσει στην ομάδα πέντε πολύτιμους βαθμούς (νίκες 1-0 με Απόλλωνα, Επανομή και ισοπαλία στα Ψαχνά). Με τον Ηρακλή δεν χρειάστηκε να παίξει και πήρε χρήσιμες ανάσες. Στη Μυτιλήνη καλείται να συνεχίσει την εκτός έδρας παράδοσή του με τους «ερυθρόλευκους».

ΘΟΔΩΡΗΣ ΓΚΙΤΚΟΣ
Στο ματς Κυπέλλου με την Καλλονή, απέκρουσε το πέναλτι του Μαρσέλο και έστειλε τον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση. Στο παιχνίδι πρωταθλήματος των δύο ομάδων ήταν εκ των κορυφαίων και νικήθηκε μόνο από τον Κάντζι στις καθυστερήσεις. Σε 210 αγωνιστικά λεπτά κόντρα στην ομάδα της Μυτιλήνης φέτος, τα έχει πάει περίφημα. Τη Κυριακή καλείται να κάνει μια ανάλογη εμφάνιση και να βάλει τις βάσεις για την άνοδο των «ερυθρολεύκων».