Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Play Off: Η ΑΕΚ… αγκάλιασε τον τίτλο, στο +4 από Παναθηναϊκό, +7 από ΠΑΟΚ, +8 από Ολυμπιακό (video)

Αλμα προς το back to back πρωτάθλημα για την ΑΕΚ, αφού μετά τον θρίαμβο στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και τις απώλειες του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού, χτίζει διαφορά ασφαλείας, 3 αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Η ΑΕΚ ήταν κυριαρχική από το ξεκίνημα του αγώνα! Μπήκε στο γήπεδο με περισσότερο νεύρο από τον Παναθηναϊκό, οι παίκτες της κέρδισαν όλες τις μονομαχίες και δεν άργησαν να μετουσιώσουν σε γκολ την ανωτερότητα.
Μάλιστα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο πέτυχαν δύο γκολ, εκμεταλλευόμενοι στην πρώτη φάση το λάθος του Τσέριν με τον Ελιάσον να βάζει γκολάρα και λίγο αργότερα το ολέθριο λάθος του Ακαϊντίν στο οποίο είπε «ευχαριστώ» ο Πόνσε για το 2-0 που έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη.

Στο 70′, ο Πινέδα ανενόχλητος πάτησε περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Ελίασον που πέτυχε από κοντά το 3-0.

Παρά τις πολλές ευκαιρίες και τα δύο δοκάρια, οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το λάθος του Ντόι και το γκολ του Μορόν και το μόνο που κατάφεραν απέναντι στον Αρη ήταν να… σώσουν ένα βαθμό, όταν ο Ζέλσον Μαρτίνες ισοφάρισε σε 1-1. Αμέσως μετά την ισοφάριση ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα, αναζητώντας γκολ νίκης όμως πάντα κάτι έλλειπε στην τελική προσπάθεια και έτσι το σκορ δεν άλλαξε, με τους «ερυθρόλευκους» να αφήνουν στη Θεσσαλονίκη δύο πολύτιμους βαθμούς, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Πολύτιμο έδαφος στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έχασε ο ΠΑΟΚ στη Λαμία, αφού στην ισόπαλη αναμέτρηση (1-1) κόντρα στην τοπική ομάδα… άφησε δύο βαθμούς. Μάλιστα ο Δικέφαλος του Βορρά «έσωσε» τον βαθμό της ισοπαλίας στο 10ο (!!!) λεπτό των καθυστερήσεων με την κοντινή κεφαλιά του Σβαμπ από την σέντρα του Ντεσπόντοφ.