sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: «Πύρινος» λαός, ομάδα τσαμπουκάς και πάρτι παραμονής στο Αγρίνιο (video)

ΟΥΤΟΣ ΑΛΛΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ!

«Πύρινος» λαός, ομάδα τσαμπουκάς, παραμονή στην κατηγορία και standing ovation στην Προυσιωτίσσης που θυμήθηκε περασμένα μεγαλεία.

Αυτή είναι η δυναμική του Παναιτωλικού, αυτή είναι η ομάδα που αγαπήσαμε. Ο Τίτορμος επικράτησε με το γκολ του Ταμπίντζε με 1-0, με τον Λούκας Τσάβες να πραγματοποιεί εμφάνιση εκατομμυρίων.

Την στιγμή που ο Φωτιάς σήμανε το τέλος, ο ΠΑΣ έφευγε με διπλό από την Καισαριανή, με τον Παναιτωλικό να «σφραγίζει» την παραμονή. Απίθανες σκηνές στο τέλος, με τα μεγάφωνα να παίζουν πεντοζάλη, τον κόσμο να αποθεώνει τους πάντες!

Ο Γιάννης Πετράκης δεν άλλαξε ούτε σχήμα, ούτε πρόσωπα. Τσάβες στα δοκάρια, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίντζε στην άμυνα. Τορεχόν και Μαυρίας στα άκρα, Πέρεθ, Λιάβας και Χουάνπι στον άξονα. Ντίαζ και Λομόνακο στην επίθεση.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός μπήκε δυναμικότερα, ωστόσο με την συμπλήρωση του τετάρτου αγώνα, είχαμε μόνο προϋποθέσεις, όχι «καθαρές» τελικές. Ένα κόρνερ που κέρδισε ο Τίτορμος δεν προβλημάτισε την άμυνα του Ατρομήτου. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σταδιακά να ισορροπούν το παιχνίδι, το οποίο είχε αρκετές δυνατές μονομαχίες. Στο 19′ ο Χουάνπι κέρδισε ένα φάουλ σε εξαιρετική θέση. Ο ίδιος εκτέλεσε με την μπάλα να βρίσκει στο τείχος και να αλλάζει πορεία.

Στο 22′ μία σέντρα προς την περιοχή του Παναιτωλικού «καθάρισε» ο Τσάβες με έξοδο, με τον Βέργο να πέφτει στο έδαφος και τον πάγκο του Ατρομήτου να διαμαρτύρεται για πέναλτι. Φωτιάς και VAR είπαν «παίζετε». Καθαρή η φάση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να περιορίσουν τα δημιουργικά «ατού» του Παναιτωλικού, που είχε δυσκολία να περάσει μπάλα στην αντίπαλη περιοχή. Στο 31′ ο Χουάνπι κέρδισε νέο φάουλ σε καλή θέση, από τον Κουντέ, που τον χτύπησε με το χέρι, ματώνοντάς τον. Ο Φωτιάς καταλόγισε φάουλ και έδειξε κίτρινη κάρτα. Ο Λιάβας εκτέλεσε, με την άμυνα να διώχνει. Στην πορεία έκανε φάουλ για το οποίο τιμωρήθηκε με κίτρινη. Στο 35′ ένα πάτημα στον Μαυρία ξεσήκωσε μεγάλη ένταση, με τον διαιτητή να βλέπει… λαό να πέφτει πάνω του, για διαμαρτυρίες. Κίτρινη στον πάγκο του Ατρομήτου, κίτρινη και στον Μάκη Μπελεβώνη.

Στο 37′ μία επικίνδυνη παράλληλη του Λομόνακο πέρασε χωρίς να βρει αποδέκτη. Προσπάθεια για τον Ατρόμητο στο 39′ απομάκρυνε η άμυνα του Παναιτωλικού, από τα δεξιά. Ο ρυθμός του αγώνα είχε «παγώσει», με τον Ατρόμητο να έχει φέρει το παιχνίδι στα «μέτρα» του, δίχως ωστόσο να απειλεί. Η μεγάλη στιγμή για τον Παναιτωλικό ήρθε στο 44′. Ο Χουάνπι άνοιξε όμορφα παιχνίδι στον Λιάβα που γύρισε στον Τορεχόν. Αυτός πλάσαρε στην κίνηση, με τον Μαρκετζάνι να διώχνει ενστικτωδώς. Σε δεύτερο χρόνο ο ίδιος μπλόκαρε σουτ.

Νέα μεγάλη φάση στις καθυστερήσεις για τον Τίτορμο στην κόντρα, με τον Λομόνακο από εξαιρετική θέση να σουτάρει ελάχιστα άουτ. Ημίχρονο στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ντίαζ είχε σημαντική στιγμή για τον Παναιτωλικό. Η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα κόρνερ στο σουτ του επιχείρησε. Ο Ατρόμητος «απάντησε» με στιγμή του Βέργου στο 50′. Κόρνερ για τον Παναιτωλικό μετά από ωραία συνεργασία στα δεξιά στο 51′.

Και κάπου εκεί ήρθε το γκολ. Ο Ντίαζ εκτέλεσε, ο Μαλής πήρε πρώτη κεφαλιά, με τον Τζίμι Ταμπίντζε να μπαίνει στην πορεία και να σκοράρει από κοντά. Ντελίριο στην Προυσιωτίσσης, με τον κόσμο να «ξεσπά».

Νέο κόρνερ στο 60′ για τον Παναιτωλικό κατέληξε σε κεφαλιά του Μαλή που πέρασε άουτ. Στο 62′ ο Λομόνακο επιχείρησε σουτ που δεν προβλημάτισε, με τον Φωτιά να καταλογίζει ανάποδο φάουλ σε καλή θέση για τον Ατρόμητο στο 64′. Η εκτέλεση επικίνδυνη αλλά απομακρύνθηκε από την άμυνα.

Στο 67′ ο Πετράκης προχώρησε σε αλλαγές. Χατζηθεοδωρίδης αντί Λιάβα, Πέδρο αντί Λομόνακο. Ο Φωτιάς σφύριξε νέο φάουλ σε επικίνδυνη θέση για τον Ατρόμητο στο 70′. Ο Κούντε εκτέλεσε, με τον Τσάβες να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Στο 76′ φάουλ για τον Παναιτωλικό απομακρύνθηκε από την άμυνα του Ατρομήτου, με τον Πέδρο να κάνει κακή επιλογή σε αντεπίθεση ένα λεπτό μετά. Επικίνδυνο σουτ με φάλτσο του Αθανασίου έδιωξε σε κόρνερ ο Τσάβες στο 80′. Στο 81′ ο Πέρεθ πέρασε εκτός γηπέδου, ο Τσιγγάρας στην θέση του.

Λίγο αργότερα, στο 83′ ο Τσάβες έκανε νέα, τρομερή επέμβαση σε εξ επαφής κεφαλιά του Βαλένσια. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, με νέα προσπάθειά τους με τον Βαλένσια να περνάει άουτ.

Μπακάκης και Μπρούνο Ντουάρτε αντί Οικονόμου και Χουάνπι στο 86′, με τον Κούντε να αποβάλλεται στο 87′ με δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Χατζηθεοδωρίδη. Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων, με τον Παναιτωλικό να κρατάει με «νύχια και δόντια». Την ίδια στιγμή ο ΠΑΣ έκανε «κηδεία» στην Κηφισιά. Στο 96′ φάουλ σε πολύ επικίνδυνη θέση για τον Ατρόμητο στο τείχος, με τον Τσάβες στην εξέλιξη, παρότι καταλογίστηκε οφσάιντ, να κατεβάζει ξανά… ρολά.

Στο 98′ ο Ντίαζ απώλεσε τεράστια στιγμή για το 2-0. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την Προυσιωτίσσης σε… έκσταση, με τον Παναιτωλικό να σφραγίζει την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία κόντρα σε θεούς και δαίμονες.

Οικονόμου, Ταμπίντζε, Μαλής. Και τα τρία στόπερ του Παναιτωλικού «κολώνες».

-Σε τέτοιες νίκες μιλάει η ψυχή. Και οι παίκτες του Παναιτωλικού την είχαν.

-Απίστευτη η ατμόσφαιρα στο γήπεδο. 4.300 φίλοι του Παναιτωλικού γέμισαν την Προυσιωτίσσης, αποδεικνύοντας την δυναμική της ομάδας, σε εικόνες άλλων ετών. Εικόνες που το Αγρίνιο και η ίδια η ομάδα τις έχει ανάγκη. Όλη αυτή η συσπείρωση πρέπει να αποδώσει περισσότερες γεμάτες κερκίδες. Για την πόλη, για την ομάδα μας.

-Μετά το 25′ ο Ατρόμητος πήγε το ματς στην δύναμη, με σκληρά φάουλ, διαμαρτυρίες και καθυστερήσεις, στοιχεία που επηρέασαν τους παίκτες του Παναιτωλικού. Χαρακτηριστική η φάση του 42′ με τον Ντίαζ να ταλαιπωρεί την μπάλα σε σημείο όπου είχε καλές προϋποθέσεις για δημιουργία, στην αντεπίθεση.

-Υπήρξαν σημεία που δέχθηκε πίεση ο Παναιτωλικός. Ο Ατρόμητος έφτασε με αρκετές αξιώσεις στα καρέ του Τσάβες στην επανάληψη. Όχι παράλογο, ωστόσο με την Κηφισιά την προηγούμενη αγωνιστική δεν έπαιξε με τον ίδιο ζήλο…

Τσάβες. Αποκρούσεις που κράτησαν τον Παναιτωλικό «όρθιο», σε καίρια σημεία. Ο Αργεντινός δείχνει δείγματα κλάσης. Αποθεώθηκε από τον κόσμο.

Φωτιάς. Σωστές αποφάσεις μέχρι το ημίωρο, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, σε ορισμένα φάουλ που του «ξέφυγαν». Σωστά δεν υπέδειξε πέναλτι παρά τις διαμαρτυρίες του Ατρομήτου στην φάση με Τσάβες-Βέργο. Από εκεί και πέρα το ματς πήγε στη δύναμη, με τον ρέφερι να το «χάνει» στις κάρτες. Ο Κούντε μάτωσε τον Χουάνπι, βλέποντας κίτρινη. Στο 35′ ένα πάτημα στον Μαυρία έκανε το παιχνίδι… «κούρνια», με τον ρέφερι να μοιράζει κίτρινες. Από πλευράς Παναιτωλικού είδε ο Μάκης Μπελεβώνης που έφτασε μαινόμενος στον πάγκο του Ατρομήτου διαμαρτυρόμενος.

Την ίδια ένταση είχε να διαχειριστεί και στην επανάληψη ο ρέφερι, κάνοντας όμως αρκετά λάθη σε φάουλ. Σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις μιλάμε για υποδείξεις σε εξαιρετικά επικίνδυνες θέσεις για τον Ατρόμητο. Σωστή η δεύτερη κίτρινη στον Κούντε, γενικά κλήθηκε να διαχειριστεί ένα ματς με τρομερές απαιτήσεις.

Ο Παναιτωλικός μπήκε δυναμικά στο γήπεδο ωστόσο «καθαρή» φάση δεν βγήκε. Οι μεγαλύτερες στιγμές ήρθαν για τους Αγρινιώτες, μετά από ένα σκληρό πρώτο μέρος, στα τέλη του ημιχρόνου, με τον Λομόνακο.

Στην επανάληψη ο Ντίαζ «έστειλε» προειδοποίηση, με τον Ταμπίντζε να χρίζεται σκόρερ λίγο αργότερα, από στατική φάση. Ντελίριο στο γήπεδο, με τον Παναιτωλικό να παίρνει το προβάδισμα. Ο Φωτιάς έδωσε ορισμένα σφυρίγματα στον Ατρόμητο που προξένησαν «έκρηξη» στην εξέδρα, με τον Τσάβες να φωνάζει «παρών» όπου χρειάστηκε. Ο Τίτορμος «μάσησε» σίδερα μέχρι τέλους, παρά το γεγονός ότι ο Ατρόμητος… πέθανε για να ισοφαρίσει. Η έδρα μίλησε, το τρίποντο παραμονής ήρθε.