Ο Παναθηναϊκός 81-72 τη Μακάμπι – Επιστρέφει σε Final-4 μετά από 12 χρόνια

Αναμονή, τέλος! Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται σε Final Four ύστερα από 12 χρόνια! Και ναι, είναι αλήθεια!

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν τρομερή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο και «κατάπιαν» την Μακάμπι Τελ Αβίβ χάρη στην άμυνά τους, η οποία και τους χάρισε το πολυπόθητο εισιτήριο για το Βερολίνο!

Το ματς: Παναθηναϊκός – Μακάμπι
Η Μακάμπι προσπάθησε να είναι επιθετική στην άμυνά της στο ξεκίνημα του αγώνα, τόσο με τον Ντιμπαρτολομέο να κυνηγάει παντού τον Σλούκα, όσο και με τις συνεχόμενες βοήθειες πάνω στο μαρκάρισμα του Ναν. Αν μη τι άλλο ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα έχοντας ξεκινήσει το ματς με 3/10 εντός παιδιάς, σε αντίθεση με την Μακάμπι που είχε 6 ασίστ για «μηδέν» λάθη και αυτό χάρη στο εξαιρετικό ξεκίνημα του Μπράουν (2π., 5ασ.) για το 8-15 στο 6′. Ουσιαστικά είχαν «ξυπνήσει» μνήμες από το Game 3 της σειράς και τα συνεχόμενα pick n roll του Μπράουν με τον Νίμπο.

Αν και οι «πράσινοι» είχαν μπει και πάλι «υπνωτισμένοι» στο παρκέ κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο έχοντας απόσταση μόλις δύο πόντων (19-21) αν και θα μπορούσαν να ήταν και στο +1 εάν το buzzer beater τρίποντο του Σλούκα έβρισκε στόχο. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αταμάν μέτρησε 4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/4 βολές, 5-5 ριμπάουντ και 4 ασίστ για 2 λάθη, ενώ η Μακάμπι είχε αντίστοιχα 6/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4-5 ριμπάουντ αλλά και 9 ασίστ για μόλις ένα λάθος.

Αν και ο Ναν έδωσε προβάδισμα με 22-21 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου και το ματς έμοιαζε να πηγαίνει πόντο-πόντο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν εκ νέου στο +4 (24-28) στο 12′. Έκτοτε το παιχνίδι έγινε… αίμα και άμμος. «Μία σου και μία μου». Ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 8-2 κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 32-30 στο 15′ ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει και το μομέντουμ στο παιχνίδι. Η Μακάμπι έπαιρνε πράγματα απ’ όλους τους παίκτες που «πάταγαν» παρκέ με αποτέλεσμα να βρεθεί εκ νέου στο +5 (34-39) δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Με σερί 5-0 ο Παναθηναϊκός έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια (39-39 στο 19′), σ’ ένα ματς πραγματικό…. ντέρμπι των play off της Euroleague. Το πρώτο μισό του ματς έληξε ισόπαλο στους 41 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά μέσα από το «ζωγραφιστό». Η Μακάμπι (Νίμπο 10π.-5/7δίπ., Μπράουν 4π.-6ασ.) έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 13/25 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 9-8 ριμπάουντ και 13 ασίστ για 5 λάθη ενώ ο Παναθηναϊκός (Σλούκας 12π.-4ριμπ.-2ασ., Παπαπέτρου 8π., Ναν 8π.) είχε αντίστοιχα 7/20 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 9/13 βολές, 9-10 ριμπάουντ και μόλις 8 ασίστ για 5 λάθη.

Οι άμυνες δυνάμωσαν αρκετά στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου με αποτέλεσμα να σκοράρουν με τρομερή δυσκολία! Στο πεντάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν… 8-8, δείγμα και της εικόνας που επικρατούσε στο παρκέ. Βέβαια οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να πάρουν μια διαφορά στο σκορ αλλά ο Λεσόρ ήταν πολύ άστοχος από τη γραμμή των βολών έχοντας 2/10 έως και το 25′ (49-49).

Η Μακάμπι ελέγχοντας τα ριμπάουντ και σε συνδυασμό με την τρομερή αστοχία του Λεσόρ από τις βολές η οποία συνεχιζόταν με αμείωτους ρυθμούς (2/12), πήρε εκ νέου διαφορά τεσσάρων πόντων (49-53 με μίνι σερί 0-4). Βέβαια αυτό δεν σήμαινε κάτι. Το ντέρμπι καλά… κρατούσε καθώς ο Παναθηναϊκός έβρισκε τρόπους να «απαντήσει» και μάλιστα να προηγηθεί με 54-53 στο 27′ πριν «απαντήσει» με τρίποντο ο Μπλατ (54-56). Τελικά η 3η περίοδος έκλεισε με τους «πράσινους» στο +2 (58-56) αλλά να πληρώνουν την αστοχία τους από τα 4.5 μέτρα έχοντας μόλις 15/27 βολές.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν να αντιμετωπίσουν και το πρόβλημα τραυματισμού του Κώστα Σλούκα, ο οποίος στα τέλη του ημιχρόνου ένιωσε τράβηγμα στην δεξιά του γάμπα. Παρόλα αυτά συνέχισαν την καλή της τους άμυνα και με σερί 6-0 πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα οκτώ πόντων (64-56 στο 33′) έχοντας μετατρέψει οι 20.000 φίλοι των «πρασίνων» το ΟΑΚΑ σε πραγματικό καμίνι. Το σερί το «έσπασε» ο Μπράουν με τζαμπ σουτ για το 64-58 αλλά στη συνέχεια με βολές από Ναν και Μήτογλου το «τριφύλλι» έφτασε σε διψήφια διαφορά (68-58 στο 35′).

Ο Λορέντζο Μπράουν με συνεχόμενα τρίποντα στη συνέχεια θέλησε να το πάρει πάνω του και μάλιστα «απαντούσε» στον οίστρο του Κέντρικ Ναν μειώνοντας τη διαφορά στους 6 πόντους (73-67) τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Λεσόρ με τέσσερις προσωπικούς πόντους έστειλε εκ νέου τη διαφορά στο +10 (77-67) δύο λεπτά πριν από το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72.