Ροή Ειδήσεων

Ο Μοράρ έσωσε την παρτίδα στα Γιάννενα

pas-panetolikos-manthatis-michai
Σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να είχε χάσει από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, ο Παναιτωλικός πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στα Γιάννενα (1-1) μετά από ένα πανέμορφο γκολ του Βλαντ Μοράρ. Ο Ρουμάνος έσωσε κυριολεκτικά την παρτίδα για τα «καναρίνια» και απέδειξε για άλλη μία φορά πως αξίζει την εμπιστοσύνη του προπονητή του.

Πολύ κακό πρώτο ημίχρονο για τον Παναιτωλικό. Χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά καθόλου την εστία του Βελλίδη. Οι ποδοσφαιριστές του Μάκη Χάβου μπήκαν από το πρώτο λεπτό με καθαρά ανασταλτικούς προσανατολισμούς και σε καμία περίπτωση δεν έδειξαν να έχουν τον τρόπο να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν η ομάδα που πίεζε για να πετύχει το γκολ, έχοντας την κατοχή, τον έλεγχο και τις φάσεις, κάτι που τελικά πέτυχε με τον Σολτάνι στο 22’ και θα μπορούσε να ξανακάνει ο Κόντε στο 37’ όμως ο Τσέναμο ήταν σε ετοιμότητα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές του Μάκη Χάβου βοήθησαν τον «Τίτορμο» που ανέβασε ρυθμό, έχασε ευκαιρίες και με τη βοήθεια της τύχης δεν δέχθηκε δύο γκολ από τον ΠΑΣ, ο οποίος παρόλο που κατέβασε ταχύτητα είχε δύο δοκάρια με Κόντε και Μαυροπάνο. Η έμπνευση του Μοράρ στο 69’ έδωσε στους κυανοκίτρινους το γκολ που αναζητούσαν και κατάφεραν να κρατήσουν το ισόπαλο αποτέλεσμα, παίρνοντας έναν βαθμό που μπορεί να φανεί πολύτιμος για τη συνέχεια.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Γιάννης Πετράκης παράταξε τον ΠΑΣ Γιάννινα με σύστημα 3-4-3. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Βελλίδη στο τέρμα. Τους Σκόνδρα, Μαυροπάνο και Μιχαήλ από δεξιά προς τα αριστερά στο κέντρο της άμυνας. Μπακ-χαφ δεξιά τον Μπουκουβάλα και αριστερά τον Ναδάλες. Τον Γιάκο και τον Λίλα στο κέντρο με τους Μανθάτη και Σολτάνι στα άκρα της επίθεσης, ενώ ο Κόντε αγωνίστηκε στην κορυφή.

Για τον Παναιτωλικό ο Μάκης Χάβος επέλεξε το 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Τσέναμο κάτω από τα δοκάρια. Τους Μύγα, Χαντάκια, Μιχάι και Ρότσα στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Μαρινάκη και τον Μπεχαράνο. Στην μεσοεπιθετική γραμμή τον Ρόσα δεξιά, τον Μάζουρεκ αριστερά και τον Πάουλο σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον Ντίας που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Βλαντ Μοράρ αποκλειστικά και μόνο για τη μαγική έμπνευση που είχε στο 69’ και με την οποία χάρισε έναν υπερπολύτιμο βαθμό στα «καναρίνια» αξίζει τον τίτλο, ακόμη και αν αγωνίστηκε μόλις για περίπου μισή ώρα.

Η σφυρίχτρα: Καλή διαιτησία από τον κ. Βάτσιο. Σωστές οι κίτρινες κάρτες στους παίκτες του Παναιτωλικού και σε γενικές γραμμές διαιτησία 50-50.

Οι πάγκοι: Ο Μάκης Χάβος εμφάνισε ένα αμυντικογενές σχήμα που όπως αποδείχθηκε δεν βοήθησε στο πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά διόρθωσε τα κακώς κείμενα στην επανάληψη με τις αλλαγές του και καρπώνεται το μερίδιο της επιτυχίας που του αναλογεί για την επιλογή του να περάσει τον Μοράρ στον αγωνιστικό χώρο. Ο Γιάννης Πετράκης δεν διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του αποτέλεσμα από το πρώτο ημίχρονο και η ομάδα του δεν πήρε από τον πάγκο αυτό που χρειαζόταν για να σφραγίσει το αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί μάλιστα πως έκανε μόνο μία αλλαγή στο παιχνίδι.

Η φάση: Το σουτ του Κόντε στο 64’ που θα μπορούσε να είχε στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Τσέναμο και με το 2-0 να σφράγιζε τη νίκη, όμως για καλή τύχη των «καναρινιών» βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Ξεχώρισαν: Ο Μπουκουβάλας για τον ΠΑΣ Γιάννινα που με τις κούρσες του από δεξιά δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του Παναιτωλικού και από σέντρα του προήλθε το γκολ του Σολτάνι, ενώ ήταν εξαιρετικός και στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Για τον Παναιτωλικό εξαιρετικός ήταν και ο Γιώργος Μύγας που έκανε ίσως το πιο παθιασμένο φετινό του παιχνίδι, κερδίζοντας πολύτιμες μονομαχίες. Επίσης καλή ήταν και η εμφάνιση του αμυντικού διδύμου του «Τίτορμου» με Μιχάι και Χαντάκια να δείχνουν πως μπορούν να συνεργαστούν σε μία δύσκολη συγκυρία και προσφέροντας ουσιαστικά παρά το νεαρό της ηλικίας τους.

Το φιλμ του αγώνα:
Α’ Ημίχρονο
6’ Πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς μετά από σουτ του Κόντε το οποίο κόντραρε με προβολή ο Ρόσα και παραχώρησε κόρνερ.
10’ Εκτέλεση φάουλ του Ναδάλες και σουτ του Μαυροπάνου μέσα από τη μεγάλη περιοχή, κατέληξε άουτ.
15’ Σουτ του Ναδάλες από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή, πέρασε έξω από την εστία του Τσέναμο.
22’ 1-0 για τον ΠΑΣ Γιάννινα με τον Σολτάνι! Έπειτα από όμορφη κάθετη του Γιάκου ο Μπουκουβάλας έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Σολτάνι κατέβασε τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή, πριν εκτελέσει ιδανικά τον Τσέναμο και με τη βοήθεια του δεξιού δοκαριού στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
26’ Κεφαλιά του Μιχαήλ από εκτέλεση φάουλ του Ναδάλες μπλόκαρε ο Τσέναμο.
37΄Όμορφη ατομική προσπάθεια του Κόντε που πήρε την κόντρα από τον Χαντάκια, όμως το πλασέ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Τσέναμο.
38’ Κεφαλιά του Πάουλο από εκτέλεση κόρνερ του Μάζουρεκ, κατέληξε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ Γιάννινα.
43’ Κίτρινη κάρτα στον Μαρινάκη για μαρκάρισμα στον Μανθάτη.
Β’ Ημίχρονο
46’ Πολύ καλή ατομική ενέργεια του Ρόσα, το σουτ του οποίου μετά από κόντρα στον Σκόνδρα μπλόκαρε ο Βελλίδης.
52’ Σέντρα σουτ του Ρότσα απέκρουσε ο Βελλίδης.
64’ Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα να πετύχει και δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του Κόντε από την καρδιά της μεγάλης περιοχής έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ναδάλες, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.
68’ Κίτρινη κάρτα στον Μύγα για χτύπημα στον Ναδάλες.
69’1-1 για τον Παναιτωλικό με ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ γκολ του Βλαντ Μοράρ! Άπιαστο σουτ του Ρουμάνου από πλάγια αριστερά με το δεξί και γλυκά φάλτσα στο αριστερό παράθυρο της εστίας του Βελλίδη, που μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα του.
76’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα να πετύχει δεύτερο γκολ, όμως αρχικά το δοκάρι σταμάτησε τη μπάλα από κόντρα στο σώμα του Μαυροπάνου μέσα στη μεγάλη περιοχή και έπειτα το σουτ του Γιάκου μπλόκαρε ο Τσέναμο.
82’ Κίτρινη κάρτα στον Ντίας για προβολή στον Ναδάλες.
83’ Σουτ του Κόντε έξω από τη μεγάλη περιοχή πέρασε πάνω από την εστία του Τσέναμο.
86’ Κίτρινη κάρτα στον Μάζουρεκ για μαρκάρισμα στον Μιχαήλ.
88’ Κίτρινη κάρτα σε Κόντε και Μπεχαράνο για μεταξύ τους αψιμαχία.
90’ Κίτρινη κάρτα στον Μιχάι για προβολή στον Γιάκο.
90+2 Κίτρινη κάρτα στον Τσέναμο για καθυστέρηση.

Συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης: Βελλίδης, Σκόνδρας (77’ Κοζορώνης), Μαυροπάνος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Ναδάλες, Λίλα, Γιάκος, Μανθάτης, Σολτάνι, Κόντε.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τσέναμο, Μύγας, Χαντάκιας (74’ Ροντρίγκες), Μιχάι, Ρότσα, Μαρινάκης (59’ Μαρκόβσκι), Μπεχαράνο, Μάζουρεκ, Πάουλο, Ρόσα (66’ Μοράρ), Ντίας.

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος
Α’ βοηθός: Αντώνιος Πυλαρινός
Β’ βοηθός: Ανδρέας Μεϊντάνας
4ος Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης