Παναιτωλικος

Η δύναμη της συνήθειας

sup-kaloni-panai1

Καλλονή και Παναιτωλικός έμειναν στο 0-0, με τους γηπεδούχους να παραχωρούν τρίτη σερί ισοπαλία εντός και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν δεύτερη σερί εκτός! Ακυρώθηκε γκολ του Βαλιού στις καθυστερήσεις.

Μετά από ένα ματς με δύναμη και πάθος, πολλή τακτική αλλά λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, η Καλλονή παρέμεινε αήττητη και χωρίς να έχει δεχτεί ακόμα γκολ στην έδρα της, αγνοώντας τη νίκη όμως για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική.

Η ομάδα του Αγρινίου από την άλλη επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά τη μαχητικότητά της, παίρνοντας την πέμπτη ισοπαλία σε επτά ταξίδια για τη Σούπερ Λιγκ.

Τα αρχικά πλάνα

Η Καλλονή ξεκίνησε με 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ο Χογκ, δεξί μπακ ο Αντέγιο, αριστερό ο Γιορέντε, σέντερ μπακ οι Αναστασιάδης και Βαλιός. Αμυντικά χαφ οι Κεϊτά και Στεφάνοβιτς. Στο δεξί άκρο ο Μανούσος, στο αριστερό ο Καμαρά, ο Λεοζίνιο πίσω από τον Χουάνμα.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ο Ράφαελ Μπρακάλι, δεξί μπακ ο Κουτρομάνος, αριστερό ο Κέβιν, σέντερ μπακ οι Κούσας και Ετζενγκέλε. Αμυντικά χαφ οι Γοδόι και Φωτάκης. Στο δεξί άκρο ο Μύγας, στο αριστερό ο Κάπελ, ο Μαρτίνες πίσω από τον Άλβες.

Με δύναμη και πάθος

Το πρώτο ημίχρονο δεν πρόσφερε πολλά από πλευράς θεάματος. Οι δύο ομάδες έπαιξαν δυνατά με αποτέλεσμα να γίνουν πολλά φάουλ, ενώ έγιναν και πολλές σέντρες οι οποίες πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Η Καλλονή είχε οριακά την κατοχή της μπάλας (55%-45%) και προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με στημένες φάσεις από τον Λεοζίνιο, την ώρα που ο Παναιτωλικός έψαχνε την κόντρα.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο διάστημα, η Καλλονή απείλησε για πρώτη φορά στο 15′, όταν ο Λεοζίνιο εκτέλεσε φάουλ, η άμυνα του Παναιτωλικού δεν απομάκρυνε και ο Χουάνμα σούταρε από την περιοχή αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Καμαρά έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Κούσας δεν μπόρεσε να διώξει και ο Λεοζίνιο που βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ράφαελ που μπλόκαρε.

Ο Παναιτωλικός έκανε την πρώτη του φάση στο 22′ με μακρινό πλασέ του Ετζενγκέλε που ο Χογκ μπλόκαρε εύκολα.

Στο 29′, ο Μανούσος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Κέβιν και βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, αλλά ο Ράφαελ κατάφερε να μπλοκάρει την προσπάθειά του.

Δύο λεπτά αργότερα ένα καλό σουτ του Χουάνμα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Ράφαελ, ενώ στο 36′ ο Παναιτωλικός απείλησε με δυνατό σουτ του Γοδόι από πλάγια θέση, το οποίο πέρασε άουτ.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Καμαρά πήγε να κάνει το ίδιο στην απέναντι πλευρά αλλά ο Ράφαελ μπόκαρε, όπως έκανε και στο 42′ στην αδύναμη κεφαλιά του Αντέτζο μετά από φάουλ του Λεοζίνιο.

Τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο μία βολίδα του Μανούσου έξω από την περιοχή στο 45′ που βρήκε πάλι τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού σε ετοιμότητα.

Διαμαρτυρίες στο τέλος

Ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη φάση του β’ μέρους με ένα μακρινό σουτ του Κάπελ που πέρασε άουτ στο 50′.

Ένα λεπτό αργότερα η Καλλονή μπορούσε να σκοράρει καθώς ο Χουάνμα έκλεψε τη μπάλα από τον Κουτρουμάνο και μπήκε στην περιοχή, αλλά η εκτέλεσή του προ του Ράφαελ ήταν κακή και πέρασε άουτ.

Ακολούθησε ένα καλό διάστημα πίεσης για την Καλλονή που κατέληξε σε ένα καλό σουτ του Λεοζίνιο στο 55′, το οποίο μπλόκαρε ο Ράφαελ.

Ο Μάκης Χάβος έχασε αρκετά νωρίς ένα από τα κύρια «γρανάζια» στον χώρο του κέντρου, καθώς στο 57′ ο Φωτάκης αποχώρησε τραυματίας, με τον Καλογέρη να παίρνει τη θέση του. Έξι λεπτά αργότερα ο τεχνικός του Παναιτωλικού απέσυρε και τον Κουτρουμάνο για να ρίξει στο ματς τον Κόρμπο.

Στο 69′ ο Παναιτωλικός παραλίγο να κάνει τη ζημιά καθώς ο Άλβες μπήκε από δεξιά και άλλαξε άψογα το παιχνίδι για τον ελεύθερο Κέβιν, που σούταρε όμως ψηλά άουτ.

Αμέσως μετά ο Γιάννης Ματζουράκης έκανε διπλή κίνηση, ρίχνοντας τους Μίνγκα και Καλτσά αντί των Μανούσου και Καμαρά, με τον δεύτερο να μην αποδεικνύεται αποτελεσματικός κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Η Καλλονή παρ’ όλα αυτά συνέχισε να απειλεί κυρίως με στημένες φάσεις, όπως το φάουλ που εκτέλεσε στο 76′ ο Λεοζίνιο από πλάγια δεξιά, με τη μπάλα να περνά από τον Αντέτζο που καραδοκούσε και να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ράφαελ.

Οι σέντρες ήταν το κύριο…ρεπερτόριο και για τον Παναιτωλικό, με τον Μύγα να γεμίζει στο 79′ από δεξιά, αλλά τον Άλβες να πιάνει αδύναμη κεφαλιά που δεν απείλησε τον Χογκ.

Δευτερόλεπτα μετά όμως, οι γηπεδούχοι με τον ίδιο τρόπο έφτασαν πολύ κοντά στο σκορ, καθώς η άμυνα της Καλλονής δεν μπόρεσε να απομακρύνει μία σέντρα και ο Καλογέρης επιχείρησε πολύ καλό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι!

Τελευταία κίνηση για τον Χάβο η είσοδος του Βασιλείου αντί του Άλβες στο 82ο λεπτό, ενώ ο Ματζουράκης στη συνέχεια απέσυρε τον Λεοζίνιο αντικαθιστώντας τον με τον Ναβάρο.

Το ματς όδευε προς τη λήξη, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν ένα φάουλ έξω από την περιοχή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μίνγκας το εκτέλεσε και υποχρέωσε στον Ράφαελ σε εντυπωσιακή επέμβαση, με τον Βαλιό να πετάγεται στο «ριμπάουντ» σκοράροντας, αλλά το γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με το κοινό της Μυτιλήνης να βλέπει για άλλη μία φορά μία λευκή ισοπαλία…

ΚΑΛΛΟΝΗ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0