Ροή Ειδήσεων

Έκανε το καθήκον του ο Παναιτωλικός, 1-0 τη Λαμία

panetolikos_lamia (76)

Παρά το αδιάφορο θεωρητικά παιχνίδι, ο Παναιτωλικός έβγαλε πάθος και κυνήγησε τη νίκη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό κόντρα στη Λαμία στο Αγρίνιο, κάτι που τελικά πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βλαντ Μοράρ στο 75ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο «Τίτορμος» είχε την κατοχή της μπάλας και πίεζε ψηλότερα την αντίπαλό του, χωρίς όμως να μπορεί να φτάσει εύκολα και με προϋποθέσεις κοντά στην περιοχή της ομάδας του Μπάμπη Τεννέ. Η Λαμία είχε κλείσει καλά τις γραμμές, με τους ποδοσφαιριστές να είναι παραταγμένοι σε κοντινές αποστάσεις και να έχουν ξεκάθαρα ανασταλτικό προσανατολισμό που δεν επέτρεπε εύκολα στους παίκτες του Τραϊανού Δέλλα να δημιουργήσουν. Κάπως έτσι οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ με τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη τα «καναρίνια» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και έβγαλαν ακόμη περισσότερο πάθος, παρά το γεγονός ότι επρόκειτο για ένα θεωρητικά αδιάφορο παιχνίδι μεταξύ μίας ομάδας που δεν έχει βλέψεις για πεντάδα και μίας ομάδας που κατά 99% έχει παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία. Δημιούργησαν ευκαιρίες, κυρίως με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως έλειπε η τελική πάσα και η κλασσική ευκαιρία, καθώς η Λαμία συνέχισε να αμύνεται σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Τελικά χρειάστηκε μία διπλή ανατροπή παικτών του Παναιτωλικού, Μοράρ και Ντίας, μέσα στη μεγάλη περιοχή στο 73ο λεπτό, με τον Ουρουγουανό να κερδίζει το πέναλτι και στη συνέχεια τον Ρουμάνο να ευστοχεί για να διαμορφωθεί το τελικό 1-0.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

panetolikos_lamia (53)

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Τραϊανός Δέλλας παράταξε τον Παναιτωλικό με 4-2-3-1. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Κυριακίδη στο τέρμα. Τους Μαρινάκη, Μιχάι, Άργκους και Ρότσα στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Τσοκάνη και τον Μπράβο. Μεσοεπιθετικά, δεξιά τον Ντίας, αριστερά τον Ρόσα και στο κέντρο τον Μάζουρεκ σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον Μοράρ που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Για την Λαμία ο Μπάμπης Τεννές επέλεξε το 4-4-2. Συγκεκριμένα, τον Παπαδόπουλο κάτω από τα δοκάρια. Τους Ασίγκμπα, Κουκόλη, Μπεν Τζεμιά και Παντελιάδη στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Μπλάζιτς και τον Μπουλούλη. Στο κέντρο, δεξιά τον Βασιλαντονώπουλο και αριστερά τον Ακόστα, ενώ στην επίθεση επέλεξε τον Τσούκαλο στο πλάι του Μπούντνικ.

panetolikos_lamia (55)

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Ντίας που κέρδισε το πέναλτι στο 73ο λεπτό για να σκοράρει ο Μοράρ και να δώσει τους τρεις βαθμούς στον Παναιτωλικό. Ο Ουρουγουανός ήταν με διαφορά ο καλύτερος ποδοσφαιριστής του Παναιτωλικού δημιουργικά και μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει ένα πανέμορφο γκολ στο 85ο λεπτό, όταν το σουτ που επιχείρησε έξω από τη μεγάλη περιοχή, σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Η σφυρίχτρα: Μέτρια διαιτησία από τον κ. Κουτσιαύτη που επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων και θα μπορούσε να είχε δείξει περισσότερες κάρτες για να προστατεύσει τους ποδοσφαιριστές από αχρείαστα σκληρά μαρκαρίσματα. Αρκετές ήταν και οι περιπτώσεις όπου δεν καταλόγισε φάουλ όπου υπήρχε, ενώ ευτυχώς υπέδειξε σωστά το πέναλτι στην ανατροπή του Ντίας.

Οι πάγκοι: Παράσημο για τον Τραϊανό Δέλλα το πάθος που έβγαλαν οι ποδοσφαιριστές του σε ένα θεωρητικά αδιάφορο παιχνίδι, παίρνοντας και τη νίκη. Ο «κολοσσός» παρουσίασε μία ομάδα που προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο, απέναντι σε έναν αντίπαλο που έκανε τα πάντα για να μη το επιτρέψει και τελικά η επιμονή των ποδοσφαιριστών του δικαιώθηκε… Από εκεί και πέρα ο Μπάμπης Τεννές παρουσίασε μία ομάδα με τη γνωστή συνταγή «παραμονής» στηριζόμενη στην άμυνα και παραλίγο να πάρει τον βαθμό που χρειαζόταν για να την κλειδώσει και μαθηματικά, αν δεν υπήρχε η ανατροπή του Ντίας στο 73ο λεπτό.

Η φάση: Έτσι όπως πήγαινε το παιχνίδι φαινόταν ξεκάθαρα ότι όποιος πετύχαινε πρώτος γκολ θα έπαιρνε και τους τρεις βαθμούς, άρα η φάση δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από το πέναλτι που κέρδισε ο Ντίας στο 73ο λεπτό και ευστόχησε λίγο αργότερα ο Βλαντ Μοράρ.

Ξεχώρισαν: Ο Μπράβο που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του Παναιτωλικού και ο Τσοκάνης που παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε σαν αμυντικός μέσος, ήταν πολύ καλός ανασταλτικά και δημιουργικά. Από τους φιλοξενούμενους θετικότατη ήταν η παρουσία του Βασιλαντονώπουλου.

panetolikos_lamia (66)

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ Ημίχρονο

13’ Σουτ του Μπλάζιτς απέκρουσε ο Κυριακίδης.

20’ Κίτρινη κάρτα στον Ασίγκμπα για φάουλ στον Τσοκάνη.

20’ Εκτέλεση φάουλ του Ρόσα, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

29’ Κάθετη του Ρότσα στον Τσοκάνη και σουτ του δεύτερου, κόντραρε σε αμυντικό και η μπάλα απομακρύνθηκε.

42’ Σουτ του Ρόσα έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Β’ Ημίχρονο

46’ Σουτ του Ρόσα από πλάγια αριστερά, μέσα στη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

48’ Κεφαλιά του Μπράβο από σέντρα του Ρόσα, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Λαμίας.

50’ Κίρινη κάρτα στον Αντρονίκ για σκληρό μαρκάρισμα στον Ρότσα.

53’ Δυνατό μακρινό σουτ του Ρόσα, πέρασε πάνω από την εστία.

64’ Σέντρα-σουτ του Ρόσα από αριστερά, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

68’ Σουτ του Μοράρ από καλή θέση, κόντραρε στον Ασίγκμπα και κατέληξε κόρνερ.

68’ Κεφαλιά του Μπράβο από εκτέλεση κόρνερ του Ρόσα απέκρουσε εντυπωσιακά εκ νέου σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

73’ Πέναλτι για τον Παναιτωλικό έπειτα από ανατροπή του Ντίας από τον Μπεν Τζεμιά.

75’ 1-0 για τον Παναιτωλικό με τον Μοράρ έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

78’ Κίτρινη κάρτα στον Τσούκαλο για σκληρό φάουλ στον Μπράβο.

85’ Καταπληκτικό σουτ από τον Ντίας έξω από τη μεγάλη περιοχή με τη μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι.

90+1 Αποβολή του Ασίγκμπα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.