Ροή Ειδήσεων

Έκανε μισή δουλειά και το πλήρωσε ο Παναιτωλικός, 1-1 με τον Πανιώνιο (φωτο)

panetolikos_panionios (44)
Για άλλη μία φορά ο «Τίτορμος» δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον κακό του «δαίμονα» Πανιώνιο, καθώς αν και προηγήθηκε με το γκολ του Μοράρ και ενώ ήλεγχε την αναμέτρηση, χρειάστηκε μόλις μία φάση για να δεχθεί το γκολ και να πετάξει δύο ακόμη βαθμούς στο Αγρίνιο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός έδειξε από τα πρώτα λεπτά πως είχε τη διάθεση να πάρει κάτι καλό από το παιχνίδι και είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ η σοβαρότητα που επέδειξε στην ανασταλτική του λειτουργία δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν φάσεις. Στο 25ο λεπτό μετά από μία φαινομενικά άστοχη σέντρα του Τσοκάνη, ο Γκιοατά δεν απομάκρυνε σωστά με το κεφάλι και στην ουσία σέρβιρε το γκολ στον Μοράρ που δεν συγχώρησε το λάθος του αντιπάλου του για το 1-0. Παρόλα αυτά το πρώτο 45λεπτο με εξαίρεση ένα σουτ του Ρόσα στο 17ο λεπτό δεν είχε άλλες ευκαιρίες για καμία από τις δύο ομάδες.

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο, παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, έπειτα από την οπισθοχώρηση των γηπεδούχων που βασίστηκαν περισσότερο στις αντεπιθέσεις. Ο Παναιτωλικός είχε την ευκαιρία για το 2-0 όταν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Ρόσα πάτησε περιοχή με τη μπάλα στα πόδια του μετά από όμορφο συνδυασμό Ντίας και Μάζουρεκ, όμως καθυστέρησε, δεν σούταρε όταν έπρεπε και πέταξε την ευκαιρία. Τελικά οι φιλοξενούμενοι στη μοναδική τους ευκαιρία σε ολόκληρο το 90λεπτο μετά από εξαιρετική κάθετη του Σιώπη και τελείωμα του Λάμπρου, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια για το τελικό 1-1.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

panetolikos_panionios (34)

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Τραϊανός Δέλλας παράταξε τον Παναιτωλικό με σύστημα 4-2-3-1. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Κυριακίδη στο τέρμα. Τους Μαρινάκη, Ροντρίγκες, Μιχάι και Τσοκάνη από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Αμυντικούς μέσους τον Μπεχαράνο και τον Πάουλο σε λίγο πιο δημιουργικό ρόλο. Στην μεσοεπιθετική γραμμή τον Ντίας δεξιά, τον Ρόσα αριστερά και τον Μάζουρεκ σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον Μοράρ που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Πανιώνιο ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε επίσης το 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Κότνικ κάτω από τα δοκάρια. Τους Βλάχο, Μπανανά, Γκιοατά και Σαραμαντά στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Κόρμπο και τον Σιώπη. Στο δεξί άκρο της επίθεσης τον Μασούρα και στο αριστερό τον Σπιριντόνοβιτς, με τον Σαββίδη να έχει ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ντουρμισάι που ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης.

panetolikos_panionios (42)

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Βλαντ Μοράρ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, τρέχοντας ακατάπαυστα και πιέζοντας σε όλη τη διάρκεια του 90λεπτου, ενώ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γκιοατά και πέτυχε το μοναδικό γκολ του Παναιτωλικού στην αναμέτρηση, χωρίς να έχει τροφοδοτηθεί σχεδόν καθόλου από τους συμπαίκτες του.

Η σφυρίχτρα: Πολύ καλή διαιτησία από τον Σιδηρόπουλο με σωστές αποφάσεις σχεδόν σε κάθε υπόδειξη, δείχνοντας την κίτρινη κάρτα όπου και όταν έπρεπε, σε ένα παιχνίδι χωρίς την δύσκολη αμφισβητούμενη φάση.

Οι πάγκοι: Ο Μιχάλης Γρηγορίου με τις αλλαγές του στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε στην ομάδα του αυτό που χρειαζόταν για να πετύχει την ισοφάριση, καθώς ο Λάμπρου ήταν η δεύτερη αλλαγή του στο παιχνίδι. Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την οπισθοχώρηση του Παναιτωλικού και φαίνεται πως όσα είπε στους παίκτες του στο ημίχρονο βοήθησαν στην επανάληψη. Αντιθέτως ο Τραϊανός Δέλλας αν και παράταξε μία ομάδα με ξεκάθαρο πλάνο εντός των τεσσάρων γραμμών, κάνοντας ένα καλό πρώτο 45λεπτο, στην επανάληψη εμφάνισε μία αδικαιολόγητη στροφή στο ανασταλτικό κομμάτι, όπου και επικεντρώθηκε. Ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα στην κατοχή του και φαινόταν να μη το επιδιώκει ιδιαίτερα, ενώ και οι αλλαγές του δεν προσέφεραν αυτό που χρειαζόταν ο «Τίτορμος» με αποκορύφωμα την αλλαγή του Μάζουρεκ, αλλά και την εναλλαγή του Ντίας στην κορυφή της επίθεσης και του Μοράρ στα άκρα.

Η φάση: Η λανθασμένη απόφαση του Ρόσα όταν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή στο 52’ και αντί να σουτάρει απέναντι από τον Κότνικ, επέλεξε να κάνει μία αχρείαστη προσποίηση και τελικά χάνοντας τη μπάλα. Αν εκεί γινόταν το 2-0, ίσως να μιλάγαμε για ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι.

Ξεχώρισαν: Ο Μαρινάκης που ήταν πολύ καλός στα ανασταλτικά του καθήκοντα και αρκετές φορές με τις προωθήσεις του βοήθησε και δημιουργικά, όπως και ο Τσοκάνης ο οποίος έβγαλε τη σέντρα στο γκολ του Μοράρ. Από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Λάμπρου, ο οποίος αν και πέρασε ως αλλαγή, με το εξαιρετικό του τελείωμα χάρισε το βαθμό στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

panetolikos_panionios (48)

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ Ημίχρονο
17’ Όμορφη σέντρα του Μπεχαράνο στον Ρόσα, όμως ο βραζιλιάνος σούταρε ψηλά άουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
25’ ΓΚΟΛ 1-0 για τον Παναιτωλικό με τον Μοράρ που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γκιοατά έπειτα από σέντρα του Τσοκάνη και με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ.
37’ Κίτρινη κάρτα στον Σαββίδη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Τσοκάνη.

Β’ Ημίχρονο:
52’ Όμορφος συνδυασμός του Ντίας με τον Μάζουρεκ και εξαιρετικό πάτημα της μπάλας από τον Αργεντίνο για τον επερχόμενο Ρόσα που πάτησε στη μεγάλη περιοχή, όμως αντί να σουτάρει έκανε μία επιπλέον προσποίηση και τελικά έχασε τη μπάλα πριν τελειώσει τη φάση.
54’ Συρτό δυνατό σουτ του Μπεχαράνο από πλάγια δεξιά, μπλόκαρε ο Κότνικ.
57’ Κίτρινη κάρτα στον Σιώπη για σκληρό τάκλιν στον Μπεχαράνο.
62’ Δυνατό, χαμηλό σουτ του Μάζουρεκ έξω από τη μεγάλη περιοχή, κατέληξε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Πανιωνίου μετά από κόντρα σε πόδι αμυντικού των φιλοξενούμενων.
78’ Κίτρινη κάρτα στον Ρότσα σκληρό μαρκάρισμα στον Ντουρμισάι.
81 ΓΚΟΛ 1-1 για τον Πανιώνιο μετά από εξαιρετική κάθετη του Σιώπη που έβγαλε τετ-α-τετ των Λάμπρου και πανέμορφο τελείωμα του νεαρού μεσοεπιθετικού που έστειλε τη μπάλα αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα του Κυριακίδη.
90+2’ Σουτ του Μαρινάκη από πλάγια δεξιά, πέρασε έξω από το αριστερό «Γ» του Κότνικ.