Παναιτωλικος

Από μοιραίος… ήρωας

sip-panai-panathinaikos2014-9

Ο Μλάντεν Πέτριτς σπατάλησε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο χρειάστηκε μία για να χαρίσει στον Παναθηναϊκό τη νίκη με 1-0 επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο. Οι «πράσινοι» έκαναν το «4 στα 4» στη Σούπερ Λιγκ και μείωσαν στους 6 βαθμούς τη διαφορά τους από την κορυφή και στον έναν από τον δεύτερο Ολυμπιακό.΄

Ο Παναιτωλικός από την άλλη γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα από τις 22 Σεπτεμβρίου. Ο ΠΑΟΚ ήταν που είχε νικήσει τότε με το ίδιο σκορ την ομάδα του Αγρινίου, επίσης στο γήπεδό της.

Τα πλάνα των δύο τεχνικών

Στο 4-2-3-1 του Χάβου, ο Μπρακάλι ήταν στο τέρμα, οι Γκαρσία Ετζενγκέλε, Κούσας, Μπεχαράνο από δεξιά προς αριστερά στην άμυνα και οι Γοδόι, Φωτάκης κεντρικοί χαφ. Κάπελ, Μαρτίνες και Βιγιαφάνιες συνέθεσαν τη μεσοεπιθετική τριπλέτα και ο Βασιλείου ήταν ο προωθημένος.

Στο 4-3-3 του Αναστασίου από την άλλη, στην εστία ήταν ο Στιλ, μπακ οι Μπούρμπος (δεξιά), Νάνο και στόπερ οι Μέντες, Σίλντενφελντ. Ο Δώνης ήταν σε ρόλο κόφτη, με τους Ζέκα, Μπούι μπροστά του και τους Μπαϊράμι, Καρέλη, Πέτριτς στην επίθεση.

«Γεμάτο» πρώτο ημίχρονο

Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες προέρχονταν από τα παιχνίδια του Σαββατοκύριακου, είχαν ευκαιρίες και μάλιστα μεγάλες για να σκοράρουν από το πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός, συνηθισμένος να παίζει μεσοβδόμαδα ματς από την Ευρώπη, ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα, αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι κοντά στο ημίωρο, με τις δύο ομάδες να έχουν και από ένα δοκάρι στο πρώτο 45λεπτο.

Μόλις στο 9′ ο Μπρακάλι σταμάτησε τον Μπαϊράμι σε τετ α τετ, ενώ ο Πέτριτς σούταρε άουτ στη συνέχεια της φάσης. Στο 23′ ο Κροάτης με κεφαλιά από την περιοχή αστόχησε οριακά, ενώ στο 29′ ο Μπούι είδε τον Κούσα να απομακρύνει πάνω στη γραμμή μετά το σουτ που επιχείρησε και στο 30′ ο Μπρακάλι είπε «όχι» στο κοντινό σουτ του Καρέλη.

Διπλή ευκαιρία και δοκάρι

Κάπου εκεί… ξύπνησαν οι παίκτες του Χάβου, οι οποίοι άρχισαν να γίνονται απειλητικοί και για ένα πεντάλεπτο τουλάχιστον έκλεισαν τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους. Στο 36′ ο Στιλ λειτούργησε σωτήρια για τον Παναθηναϊκό, αποκρούοντας με δυσκολία τα σουτ των Κάπελ και Μαρτίνες στην ίδια φάση, ενώ στο 38′ ο Παναιτωλικός «άγγιξε» το 1-0, με το διαγώνιο σουτ του Μαρτίνες να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

Η τελευταία καλή στιγμή του αν μη τι άλλο πλούσιου ημιχρόνου ήταν η «απάντηση» του Παναθηναϊκού, η οποία ήρθε στο 45′, όταν ο Πέτριτς, μοιραίος για την ομάδα του, σημάδεψε το δεξί δοκάρι με πλασέ από πλεονεκτική θέση στην περιοχή.

Λυτρώθηκε ο Πέτριτς

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό, ο οποίος, ωστόσο, σταδιακά έπεσε και σε συνδυασμό με την προσπάθεια των δύο ομάδων να κρατήσουν τον βαθμό, οι ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά ελαχιστοποιήθηκαν. Ο Μπεργκ μπήκε τελικά στο παιχνίδι στο 53′ και έδωσε νέα πνοή στην επίθεση του Παναθηναϊκού, αλλά και μία πάσα-μισό γκολ στον Μπούι στο 58′, ο οποίος κατάφερε να μη σκοράρει μόνος απέναντι στον Μπρακάλι.

Τα μακρινά σουτ και οι σέντρες δεν έφερναν αποτέλεσμα για τους επιτιθέμενους και το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε από στημένη φάση. Ο Νάνο εκτέλεσε κόρνερ στο 81′ και ο Πέτριτς με έξυπνη κεφαλιά (έσκυψε και περίμενε την μπάλα), νίκησε τον Μπρακάλι, λυτρώθηκε για τις χαμένες ευκαιρίες και χάρισε την πολύτιμη νίκη στο «τριφύλλι».

Παναιτωλικός (Χάβος, 4-2-3-1): Μπρακάλι – Κέβιν, Κούσας, Ετζενγκέλε, Μπεχαράνο – Γοδόι, Φωτάκης (72′ Καλογέρης) – Κάπελ (79′ Κόρμπος), Μαρτίνες, Βιγιαφάνιες – Βασιλείου (65′ Άλβες)

Παναθηναϊκός (Αναστασίου, 4-3-3): Στιλ – Μπούρμπος, Μέντες, Σίλντενφελντ, Νάνο – Δώνης, Ζέκα, Μπούι (79′ Λαγός) – Μπαϊράμι (76′ Ντίνας), Καρέλης (53′ Μπεργκ), Πέτριτς