Παναιτωλικος

Φιλική ισοπαλία  (2-2) στην Τρίπολη (φωτο)

sup-asteras-panai-filiko1

Αρκετά καλός ο Παναιτωλικός αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τον Αστέρα στην Τρίπολη . Η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη ήταν καλύτερη ιδιαίτερα στο ά μέρος όταν και προηγήθηκε στο σκορ. Στην επανάληψη αιφνιδιάστηκε σε ένα διάστημα υπέροχης των γηπεδούχων 55΄-75΄  όταν και δέχτηκε δυο γκολ.

Ουάρντα , Τσοκάνης και Παπάζογλου οι καλύτεροι του Παναιτωλικού.

Λίγες οι καλές φάσεις που έγιναν στο α΄ ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή δεν δημιούργησαν όμως τις προϋποθέσεις ώστε να απειλήσουν τον Κυριακίδη που όποτε χρειάστηκε έδειξε την σταθερότητα που τον διακρίνει.

Περίπου 1.500 οπαδοί των γηπεδούχων βρεθήκαν στις εξέδρες του

Θ. Κολοκοτρώνης.ÁÓÔÅÑÁÓ ÔÑÉÐÏËÇÓ - ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ (ÖÉËÉÊÏ)

Οι παίκτες του Αστέρα  πριν την έναρξη του αγώνα έκαναν την εμφάνιση τους με μπλουζάκια που έγραφαν << Παίζουμε και για σένα >> Θέλοντας να συμπαρασταθούν στον συμπαίκτη τους Κώστα Τριανταφυλλόπουλου.

Το Φιλμ το αγώνα

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

4΄ φάουλ του Μύγα μπλόκαρε ο Κοσίτσκι.

7′ Σέντρα του Τσάβες από τα δεξιά ο Νίκο Φερνάντεθ έκανε στην κίνηση το σουτ, αλλά ο Κυριακίδης μπλόκαρε την μπάλα.

8′ Κόρνερ για τον Αστέρα από τα δεξιά ο Νίκο εκτέλεσε, σέντρα του Τσάβες, ο οποίος βρήκε τον  αμαρκάριστο Γιαννούλη στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο δεύτερος δεν μπόρεσε να σκοράρει εις διπλούν…

15′ Κόρνερ από τα αριστερά για Αστέρα ο Τσάβες εκτέλεσε, σουτ Νίκο Φερνάντεθ, εκτός μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο ΚυριακίδηςÁÓÔÅÑÁÓ ÔÑÉÐÏËÇÓ - ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ (ÖÉËÉÊÏ)

19′ Πέναλτι για τον Παναιτωλικό. Ο Ουάρντα ανετράπη από τον Σεφί και ο Νεοφυτιάδης έδωσε την καθαρή παράβαση.

20΄ Ο Αιγύπτιος παίρνει πάνω του την εκτέλεση και σκοράρει (0-1) δίνοντας το προβάδισμα  στον Παναιτωλικό.

25′ Φάουλ για τον Αστέρα από τα δεξιά. Ο Νίκο εκτελεί, διώχνει με γροθιές ο Κυριακίδης.

29′ Κόρνερ από τα αριστερά για τον Παναιτωλικό ο Πάολο Μάρκος εκτελεί, γυριστή κεφαλιά του Ουάρντα, η μπάλα πέρασε άουτ.

37′ Κάθετη του Κουρμπέλη στον Ιωαννίδη και κόρνερ για Αστέρα

Ο Τσάβες εκτελεί απομακρύνουν οι φιλοξενούμενοι, νέα σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα καταλήγει άουτ.

42′ Μακρινό σουτ του Μύγα η μπάλα πέρασε άουτ.

43′ Κάθετη του Μάκου στον Μαρκόφσκι η μπάλα πέρασε άουτ.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟÁÓÔÅÑÁÓ ÔÑÉÐÏËÇÓ - ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ (ÖÉËÉÊÏ)

Δεν έγιναν αλλαγές από τους δυο προπονητές στην έναρξη της επανάληψης.

52′ Σέντρα του Στανισάβλιεβιτς από τα δεξιά εντός μεγάλης περιοχής και ο Ιωαννίδης στο ύψος της μικρής περιοχής, ισοφάρισε με πλασέ σε 1-1!

59′ Δύο αλλαγές για Παναιτωλικό Τομανέ στην θέση του Μαρκόφσκι και Ρότσα αντίστοιχα στην θέση του Μουνιόθ.

61′ 5 αλλαγές για Αστέρα

Ο Τσιλιανίδης στην θέση Νίκο Φερνάντεθ. Ο Ντοναρούμα στην θέση Κοσίτσκι. Ο Καλτσάς στην θέση του Στανισάβλιεβιτς. Ο Γκοντό στην θέση  του Ιωαννίδη. Ο Τσουκαλάς στην θέση του Τσάβεζ.

65′ Σέντρα Γιαννούλη από τα αριστερά τελευταία στιγμή απομακρύνουν σε κόρνερ οι αμυντικοί.

67′ Ο Φερέϊρα στην θέση του Χαντάκια αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό.

73′ Σέντρα Δημούτσου από τα δεξιά  απομακρύνει ο Κυριακίδης, μονοκόμματο σουτ του Ιωαννίδη εκτός μεγάλης περιοχής και 2-1.

75′ Τριπλή αλλαγή για τον Αστέρα ÁÓÔÅÑÁÓ ÔÑÉÐÏËÇÓ - ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ (ÖÉËÉÊÏ)

Κώτσιρας, Μπέρτος και Τσιώλης μπήκαν στις θέσεις των  Δημούτσου, Μάσα και Ιγκορ.

77΄ Φάουλ σε καλή θέση λίγα μέτρα έξω από μεγάλη περιοχή.. Η μπάλα κατέληξε κόρνερ από όπου η κεφαλιά του Κώτσιρα έστειλε την μπάλα άουτ.

81′ Ο Φερρέϊρα με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή (δοκάρι και μέσα ) ισοφαρίζει με δυνατό σουτ σε 2-2 για τον Παναιτωλικό!

89′ Αλλαγή για Παναιτωλικό. Ο Μαλής μπήκε στην θέση του

Μάρκος Πάουλο.

90΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να πάρει τη νίκη  όταν ο Ουάρντα , ο κορυφαίος του Παναιτωλικού πέρασε στο ένας με έναν τον Νάτση , όμως το σουτ που έκανε βρήκε το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

91΄ Δυνατό σουτ του Τσιλιανίδη εκτός μεγάλης περιοχής διώχνει σε κόρνερ ο Κυριακίδης…

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Νεοφυτιάδης από την Κόρινθο. Βοηθοί του οι Δημήτριος Βεργέτης και Ιωάννης Μπετσόγλου